CactusVPN İncelemesi
CactusVPN İncelemesi
Gizlilikle ilgilenen veya Netflix izleyen çoğu kişinin bir VPN'e ihtiyacı vardır. Yalnızca tarayıcınız için ihtiyacınız olabilir. Ya da tüm internet trafiğinizi korumak için tam bir VPN hizmetine ihtiyacınız olabilir. Peki gizlilik endişeleriniz için doğru çözüm nedir? CactusVPN, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu şeylerin çoğunu sunar.

CactusVPN Sizin İçin Uygun mu?

Bir sanal özel ağa (VPN) abone olmak, özellikle halka açık Wi-Fi kullanırken gizliliğinizi koruyabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca elektronik gözetimi engelleyebilir ve potansiyel olarak reklamcılığı engelleyebilir. Bir VPN, başka bir ülkeden Netflix'e ihtiyacınız varsa (veya Amerikan Netflix istiyorsanız) internet servis sağlayıcı kısıtlamasına ve coğrafi konum engellemesine karşı da koruma sağlayabilir. Ancak tüm bunlar gözetimden gelen güvenlik ile aynı şey değildir.

Hiçbir VPN sizi fiziksel gözetimden koruyamaz. Evinizin üyeleri, VPN kullanıp kullanmadığınızdan bağımsız olarak internet aktivitesini izleyebilir. VPN, ev kullanıcılarına göre de tasarlanmıştır. Siyasi gazeteciler, muhalifler ve dünyanın başka yerlerinde halka açık olan kısıtlanmış bilgileri öğrenmek isteyen herkes, şifreli mesajlaşma veya Tor üzerinden internete erişim ile birlikte yalnızca bir VPN'e güvenmelidir.

CactusVPN, tam paket için 3,20 dolar veya Netflix'te yayın izleme coğrafi kısıtlamalarını atlamak için 2,27 dolara kadar değişen nispeten ucuz planlar sunar.

Aboneliğiniz CactusVPN ile Güvenli mi?

Aboneliğiniz CactusVPN ile Güvenli mi?

VPN'inize güvenebilmek çok önemlidir. Güven yoksa, hizmeti kullanmanın bir anlamı yoktur. Bir VPN'in paranızı alıp kaçabileceği, standartların altında bir hizmet sunabileceği, garantilerinden ve özelliklerinden vazgeçebileceği ve hatta günlüklerinizi üçüncü bir tarafla paylaşabileceği fikri ondan vazgeçmeniz için yeter de artar bile.

Hakkında sayfalarına göre, CactusVPN 2011 yılında üç arkadaş tarafından kurulmuş ve 15 ülkede 27 yüksek hızlı VPN sunucusu işletiyor. Merkezi Moldova'dadır (Doğu Avrupa'da).

Moldova Avrupa Birliği'nin bir üyesi değildir, bu nedenle mevcut veya gelecekteki herhangi bir veri paylaşım yükümlülüğü altında değildir. Benzer şekilde, Beş Göz grubu (FVEY) üyesi değildir, bu nedenle CactusVPN'in güvenlik hizmetleriyle veri paylaşması için yasal bir gereklilik yoktur.

CactusVPN’in felsefesi şu şekildedir:

Herkesin mahremiyet ve özgürlüğü hak ettiğine, internetin herkes için güvenli olması gerektiğine ve insanların internet kullanmaktan korkmaması gerektiğine inanıyoruz.

CactusVPN Ücretsiz ve Pro Özelliklerinin Karşılaştırılması

Size tam CactusVPN deneyimi sunmak için, uygulamanın hem ücretsiz hem de profesyonel (veya ücretli) sürümleri aynı özellikleri içerir. Aşağıdaki özelliklerin tümü hem CactusVPN ücretsiz hem de profesyonel modlarda mevcuttur.

İnternet Kill Switch

Tüm iyi VPN istemcilerinde bulunan hayati bir özellik olan bir internet kill switch, VPN bağlantısı kesilirse internete erişimi keser. Pek çok farklı neden, bir VPN'in aniden kesilmesine neden olabilir. Ve çoğu bilgisayar, VPN bağlantısı kesilir kesilmez internet bağlantısını yeniden kuracak şekilde tasarlanmıştır. Kill switch olmazsa konumunuz otomatik olarak çeşitli kaynaklara gözükür.

Teoride bir kill switch, VPN bağlantısı kesildikten sonra giden tüm bağlantıları engeller. Bu da VPN'e manuel olarak yeniden bağlanana veya istemciyi kapatana kadar tüm internetin engelleneceği anlamına gelir.

CactusVPN Apps Killer

CactusVPN, özel bir kill switch sunmanın yanı sıra, "Apps Killer" adlı bir özellik sunar. Apps Killer, yalnızca seçtiğiniz belirli uygulamaların internete bağlanmasını engeller. Mesela bu özellik çevrimiçi bir oyuna DDoS saldırısı sırasında internete erişimi engellemektir. Bu arada, CactusVPN ile torrent kullanıyorsanız, Apps Killer VPN bağlantısı kesilirse torrent istemcinizi kapatır. VPN kesintisi durumunda bile internet servis sağlayıcınızdan torrent etkinlikleri gizlenecektir. En azından teorik olarak.

Sunucuları Hıza Göre Sıralama

En hızlı sunucuyu bulmanız mı gerekiyor? Birçok VPN istemcisi gibi, CactusVPN'de sunucu kitaplığından seçim yapabileceğiniz bir açılır menü vardır. Başta varsayılan olarak konuma göre sıralanırken, liste hıza göre sırala olarak yeniden düzenlenebilir. Diğer VPN'lerin de ileride sunacağını umduğumuz kullanışlı bir özelliktir.

Hangi sunucuyu seçerseniz seçin, internet bağlantınızın temel hızından etkileneceğini unutmayın. Hız testi sonuçları için aşağıya bakın.

Kolay Sunucu Değiştirme

Belirtildiği gibi, sunucu kolaylıkla başka bir yere değiştirilebilir. Yeni sunucunun (herhangi bir şehir veya ülkedeki) seçilebileceği açılır menü aracılığıyla bunu yapmak mümkündür. Bunun için VPN yeniden bağlanırken kısa bir süre beklemek gerekir.

Kolay VPN Protokolü Değiştirme

VPN protokolü değiştirme de bir özelliktir, ancak bu yalnızca bağlantılar arasında yapılabilir. SSTP, OpenVPN, L2TP, PPTP ve IKEv2 protokollerinin tümü Settings ekranından kullanılabilir.

DNS Sızıntısı koruması

Settings ekranında ayrıca DNS sızıntı korumasını etkinleştirme seçeneği var. Burada üç sunucu kullanılabilir: CactusVPN DNS, Google DNS ve OpenDNS.

DNS sızıntısı, yıllar boyunca VPN hizmetleri için büyük bir sorun olmuştur. Sızıntı korumasına sahip olmak her zaman bir avantajdır, ancak varsayılan olarak devre dışı bırakıldığını görmek merak uyandırır. VPN, güvenilirliğini artırmak için servis sağlayıcı sızıntı korumasını devre dışı bırakmış olabilir. Sonuçta birçok tarayıcı, web sitesi uyumluluğu pahasına WebRTC sızıntılarını önlemek için manuel olarak ayarlanabilir.

Akıllı DNS

Smart DNS adındaki bu alternatif mod CactusVPN’de bulunmaktadır. Bu mod, VPN şifreleme ve diğer VPN özelliklerinin yükü olmadan bölge engellenmiş yayını etkinleştirmeyi amaçlayan bir VPN alternatifidir. Video yayını için tasarlanmıştır, CactusVPN'de Netflix izlemek için idealdir.

Platform Desteği

CactusVPN Windows, macOS, iOS, Android ve Android TV, Fire TV için uygulamalar ve Chrome ve Firefox tarayıcıları için uzantılar sunar. Yani hizmeti tüm cihazlarınızda kullanabilirsiniz. OpenVPN aracılığıyla diğer donanımlar için de destek vardır.

Para İade Garantisi

Her şeyden öte, CactusVPN hizmetten memnun kalmayan müşterilere paralarını geri veriyor.

CactusVPN VPN veya Smart DNS sunucularına bağlanamıyorsanız para iade garantisi devreye girer. 30 günlük geri ödeme politikası, CactusVPN ücretsiz sürümünü denedikten sonra abone olursanız etkinleştirilir.

CactusVPN’de Güvenlik ve Gizlilik

Güvensiz bir VPN'in hiçbir faydası yoktur. Bir abonelik satın almadan önce güvenliğin ve gizliliğin derecesini bilmek büyük bir avantajdır. CactusVPN’in ücretsiz seçeneği bu konuda avantajlı konumda.

Paylaşılan IP Adresi

Bu özellik, etkinliğin cihazınızda izlenmesini önleyen kullanışlı bir güvenlik özelliğidir. CactusVPN kullanıcılarını bir arada gruplandıran paylaşılan bir IP adresi kullanılır.

Şifreleme

CactusVPN, hem 128-bit hem de 256-bit AES şifrelemesini kullanır. Ek olarak, CactusVPN, 256-bit AES bağlantısının %40 daha fazla CPU kullanacağını vurguluyor.

CactusVPN birkaç VPN protokolü sunulmaktadır: SSTP, L2TP / IPSec, OpenVPN, IKEv2 / IPSec, SoftEther ve PPTP. Hangi seçeneğin en iyi olduğu faaliyetinize göre değişir. Genel olarak, OpenVPN en çok arzu edilenidir, ancak kurulumu her zaman pratik değildir. CactusVPN’de torrent için OpenVPN ve SoftEther, güvenlik için OpenVPN'i önerilir.

Günlük Kaydı Politikası

VPN kullanan gizlilik savunucuları için önemli bir endişe, kayıt politikasıdır. “Müşteri faaliyetinin verileri üçüncü şahıslara açık mı?” sorusu hep sorulur.

CactusVPN'in güven oluşturacağını umdukları “garantili kayıt tutmama politikası” vardır. Politikaları şu şekildedir:

… Gizlilik çözümlerimizden herhangi birini kullanırken faaliyetlerinizle ilgili hiçbir veriyi saklamayacağız ve hiçbir bilginizi kaydetmeyeceğiz, izlemeyeceğiz. CactusVPN ayrıca hiçbir bilginizin üçüncü şahıslara aktarılmayacağını garanti eder.

CactusVPN Hız Testi

CactusVPN Hız Testi

VPN, internet bağlantınızın hızını bazen çok düşürür. Dolayısıyla hızın ne kadar kaybedileceğini önceden bilmek gerekir.

CactusVPN'i birinci sınıf hız testi hizmeti Speedtest.net ile test ettik. Bu testin bir geniş bant fiber FTTC (Kabine Fiber) yerel döngü üzerinde gerçekleştirildiğini unutmayın.

Başlangıçta hızımız 41.47Mbps indirmeye, 10.05Mbps yüklemeye ve saniyede 14 m/s pinge sahipti.

Bir sunucuya bağlandıktan sonra hızımız 39.63Mbps indirme, 9.57Mbps yükleme, 17 m/s ping değerine geldi. Daha uzak bir sunucuda ise 39.33Mbps indirme, 9.29Mbps yükleme, 43 m/s ping değerine ulaştık. Yerel sunucularda CactusVPN hızı iyidir, ancak ping oranı (anlaşılır bir şekilde) mesafe ile azalıyor.