ZenMate VPN İncelemesi
ZenMate VPN İncelemesi
Bugün, ZenMate tarafından sunulan güvenlik özelliklerini, kimliğinizi koruma ve diğer bütün özelliklerini birlikte inceleyeceğiz.

ZenMate, merkezi Berlin'de bulunan ve 2013'te piyasaya sürülen bir Alman VPN sağlayıcısıdır. ZenGuard adlı bir şirket tarafından piyasaya sürüldü. Şu anda ZenMate'in dünya çapında 45 milyondan fazla memnun müşterisi var ve piyasadaki en başlangıç dostu VPN yazılımlarından biridir.

Kapsamlı ZenMate incelememizde, VPN'in desteklenen platformları, sunucu ağı, güvenlik seçenekleri, yayın ve torrent yetenekleri, gizlilik politikası ve mevcut fiyatlandırma planlarının yanı sıra farklı sunuculardaki hız testi raporlarımız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hız ve Performans

Testlerimiz sırasında ZenMate’in genel performansını bir hafta boyunca 13 farklı sunucuda izledik. Testimiz internette gezinme, çevrimiçi oyunlar, torrent ve yayın izlemeye kadar her şeyi kapsıyor.

En iyi sonuçlarımız, orijinal hızımızın %97,65'ini korumayı başardığımız Stockholm'de kaydedildi. Frankfurt ve Londra'daki sunucular da oldukça iyi performans gösterdi. ABD'de en iyi sonucu New York'ta aldık (orijinal hızın %72,19'u) ve Netflix ABD'yi sorunsuz bir şekilde Full HD olarak izleyebildik. Hızlarımız, Sidney ve Hong Kong'daki sunucuları kullanırken de oldukça iyiydi.

Tam bir kabus olan Netflix ABD için optimize edilmiş sunucu dışında herhangi bir ani bağlantı kesintisi, bağlantı problemi, gecikme veya benzeri rahatsızlıklar yaşamadık. Yazılımın daha uzak sunucularla bağlantı kurması biraz zaman aldı, ancak bu çok büyük bir sorun değildi.

Desteklenen Platformlar

ZenMate, Windows, macOS, Android, iOS, Linux, oyun konsolları, Firestick TV, Apple TV, Chromebook, Raspberry Pi, modemler ve Smart TV dahil tüm popüler platformları destekler. Chrome, Firefox ve Opera için tarayıcı uzantılarıyla birlikte gelir. Pek çok VPN hizmetinin Opera için uzantı sunmadığına dikkat etmek önemlidir. Favori tarayıcınız Opera ise ZenMate size yardımcı olacaktır.

ZenMate, modern VPN'lerde hemen hemen standart olan 5 adede kadar eşzamanlı bağlantıya izin verir. Resmi web sitesindeki yazılımı indirerek ve istemcideki oturum açma bilgilerinizi kullanarak (kayıt ve müşteri kimlik bilgileri aynıdır) daha fazla cihazı kolayca ekleyebilirsiniz. Öte yandan, sitedeki kişisel kontrol paneliniz aracılığıyla herhangi bir cihazı bir anda kaldırabilirsiniz.

Sunucular

ZenMate şu anda 30'dan fazla ülkeye yayılmış belirtilmemiş sayıda sunucu çalıştırmaktadır. Şirket ayrıca, DNS sızıntılarına karşı koruma stratejisinin bir parçası olarak özel DNS sunucularına sahiptir. İstemci, yayın ve torrent için optimize edilmiş özel VPN sunucularına bağlanmanıza izin veren ayrı bölümler sunar. "All Servers" ve "Torrenting" sekmelerinin her ikisi de herhangi bir sunucu için mevcut kullanıcı sayısını içerir ve bu da aşırı kalabalık konumlardan kaçınmaya yardımcı olur.

Yazılım ayrıca mevcut konumunuz ile ZenMate sunucuları arasındaki fiziksel mesafeyi de gösterir. İhtiyaçlarınız için en uygun konumdan emin değilseniz, otomatik seçme seçeneğini kullanabilirsiniz. BUu seçenek ile yazılım otomatik olarak en iyi sunucuyu seçecektir. Son olarak, daha kolay erişim için favori sunucularınızın bir listesini de oluşturabilirsiniz.

Ağır sansür önlemlerinin uygulandığı bölgelere gelirsek, ZenMate uygulamalarını Çin, Suudi Arabistan ve İran'da yayınlamıyor. Yazılımı bu ülkelerde indirebilseniz bile, şirket güvenilir hizmetleri garanti edemeyeceği için herhangi bir premium satın alma işlemine karşı tavsiyede bulunur. Ayrıca Türkiye, Pakistan ve Birleşik Arap Emirliklerin’de belirli bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz ve bu sorunlar daha uzun süre devam ederse ZenMate müşteri desteği ile iletişime geçebilirsiniz.

ZenMate ile sınırsız bant genişliğine ve sunucu geçişine sahip olursunuz, ancak hız 1 GB/s ile sınırlandırılmıştır.

Güvenlik

ZenMate, endüstri standardı olan ve modern bilgisayarlar tarafından neredeyse kırılmaz olduğu düşünülen AES-256 şifrelemesini kullanır. "Askeri düzeyde" veya "banka düzeyinde" şifreleme gibi şeylerden bahseden bir şirket, aslında 256 bit AES şifresinden bahsetmektedir. Çok sayıda ZenMate çevrimiçi incelemesi, tarayıcı uzantılarının temelde trafiğinizi şifreleyemeyen proxy hizmetleri olduğuna işaret ediyor, bu doğru değil. Verilen uzantılar, 256 yerine AES-128 kullanıyor, ancak yine de birinci sınıf bir güvenlik yapılandırması olarak kabul ediliyor.

ZenMate ayrıca mükemmel bir ileri gizlilik sağlar, bu da yazılımın her oturum için yeni bir şifreleme anahtarı oluşturduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, birisi mevcut şifrelemenizi kırmayı ve çevrimiçi trafiğinizi engellemeyi başarsa bile, çıkış yaptığınız anda, mevcut şifreleme anahtarı eski ve işe yaramaz hale gelecektir.

Bağlantı protokollerine gelecek olursak, yazılım OpenVPN, IKEv2 ve L2TP'yi destekler. PPTP ve SSTP gibi eski ve düşük güvenlikli seçenekler mevcut değildir, ancak olsalar bile bunları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Resmi web sitesi, yerel uygulamalarla desteklenmeyen en popüler platformlar için ayrıntılı OpenVPN kurulum kılavuzlarına sahiptir. Bağlantı protokolleriyle ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa, yazılım, İnternet bağlantınızın özelliklerine göre birini otomatik olarak seçebilir.

Yazılım ayrıca, istemcide açılıp kapatılabilen otomatik bir kill switch özelliği ile birlikte gelir. Kararsız bağlantılarda kill switch oldukça can sıkıcı olabilir, bu nedenle VPN'inizi yalnızca coğrafi olarak kısıtlanmış platformları izlemek için kullanıyorsanız, herhangi bir sonuç olmadan kapatabilirsiniz. Yazılım ayrıca kötü amaçlı yazılımdan koruma ve izleme önleme özellikleriyle birlikte gelir.

Günlük Kaydı ve Gizlilik

ZenMate, çevrimiçi etkinliklerinizin (örneğin ziyaret ettiğiniz web siteleri) günlüklerini asla toplamaz veya kaydetmez. Şirket, hizmetlerini sağlamak, ödemeleri işlemek, müşterilerle iletişim kurmak ve saldırılar ve dolandırıcılık girişimleriyle başa çıkmak için gereken bazı anonim verileri depolar, ancak kimliğinizi açığa çıkarabilecek veya sizi herhangi bir şekilde yerleştirebilecek hassas bilgileri kaydetmez.

Yayın

Yayın

ZenMate, Netflix, Hulu, BBC iPlayer, YouTube, Yle, HBO Now, Globo SportTV, Fox Spot, Eurosport, Channel 4, ORF, Player.PL, Comedy Central ve Globo dahil olmak üzere farklı platformlar için optimize edilmiş akış sunucuları sunar.

ZenMate, Netflix ABD, İngiltere ile çalışıyor, ancak ABD sunucusu, testimiz sırasında sürekli olarak bağlantıyı kesmeye ve yeniden bağlanmaya devam etti, bu da deneyimimizi tamamen mahvetti. İngiltere sunucuları daha kararlıydı ve kesintisiz akışlara izin verildi. Normal ABD VPN sunucusu ayrıca Crunchyroll'da sorunsuz bir şekilde anime akışı gerçekleştirmemizi sağladı. Ne yazık ki aynısı Netflix ABD için geçerli değildi.

Torrent

Torrent

ZenMate incelemesinde daha önce bahsettiğimiz gibi, şirket özellikle torrent için optimize edilmiş sunuculara sahiptir. Başka bir deyişle, P2P trafiğinizin izlenmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmadan güvenli ve hızlı indirmelere güvenebilirsiniz.

İstemcide listelenen tüm torrent sunucuları, ilgili kullanıcı sayısı ve yüzde olarak ifade edilen sunucu yükü ile birlikte gelir. Bu, sunucunun aşırı kalabalık olması nedeniyle asla yavaş indirme işlemlerine maruz kalmayacağınız anlamına gelir.

Planlar ve Fiyatlandırma

ZenMate, aylık 9,99 $'lık 1 aylık abonelik (her ay 9,99 $ faturalandırılır), aylık 3,99 $'lık 1 yıllık abonelik (her yıl 47,88 $ faturalandırılır) ve en uygun maliyetli 2 yıllık planı dahil olmak üzere üç farklı fiyatlandırma planı sunar. 2 yıllık plan ise ayda 2,05 dolar (iki yılda bir 49,20 dolar faturalandırılır). Kabul edilen ödeme yöntemleri arasında kredi kartları ve PayPal bulunmaktadır.

ZenMate, premium planlardan birini satın almadan önce 7 gün boyunca kullanabileceğiniz sınırlı bir ücretsiz deneme sürümü sunar. Ücretsiz sürüm, sınırlı hız, konumlar ve platformlarla birlikte gelir. Yalnızca ABD, Almanya, Hong Kong ve Romanya'daki sunuculara erişebilecek ve Opera tarayıcı uzantısını kullanamayacaksınız. Tamamen ücretsiz bir denemeden bahsettiğimiz için bu bizim görüşümüze göre oldukça adil. Her satın alma, aynı zamanda 30 günlük para iade garantisiyle birlikte gelir.

Destek

Destek

ZenMate’in müşteri desteği ne yazık ki arzulanan çok şey bırakıyor ve kesinlikle şirketin gelecekte iyileştirmesi gereken bir şey. Personel talebinizi aldıktan sonra, 1-5 iş günü içinde (genellikle bir veya birkaç gün içinde) size bir cevap verecektir. Resmi web sitesindeki SSS bölümü oldukça zayıf ve çoğunlukla modası geçmiş.

ZenMate Artıları ve Eksileri

ZenMate incelemesini tamamlarken, bizi hayrete düşüren özelliklere ve hizmetin bazı iyileştirmeler gerektirebilecek yönlerine hızlı bir genel bakış yapalım:

Artıları:

 • AES-256 şifreleme
 • Otomatik kill switch
 • DNS sızıntısı yok
 • 30'dan fazla ülkede sunucular
 • 5 adede kadar eşzamanlı bağlantı
 • Yayın ve torrent için optimize edilmiş sunucular
 • Netflix ABD, İngiltere için çalışır
 • Uygun hızlar
 • Uygun fiyat
 • Başlangıç için para dostu istemci
 • 11 dilde hizmet
 • 7 günlük ücretsiz deneme desteği
 • 30 günlük para iade garantisi

Eksileri:

 • Yetersiz müşteri desteği
 • Çin'de çalışmaz
 • Netflix ABD için optimize edilmiş sunucuda düşük performans
 • Sınırlı ödeme yöntemleri