Açık Kaynaklı En İyi 5 VPN
Açık Kaynaklı En İyi 5 VPN
Açık kaynaklı VPN'ler, kapalı kaynaklı VPN'lere kıyasla daha yüksek şeffaflık sağlar. İşte Linux ve Windows ile uyumlu açık kaynaklı en iyi VPN'ler.

1. OpenVPN

1. OpenVPN

Listeye başlarken adında "open” (açık) olan bir VPN'den daha iyisi olabilir mi? OpenVPN'in kurulumu diğer VPN'ler kadar kolay değildir, ancak mevcut en ünlü açık kaynaklı VPN'lerden biridir.

OpenVPN'in en büyük avantajı diğer işletim sistemleriyle uyumluluğudur. OpenVPN bulut üzerinde çalışabildiğinden, müşteri tarafına daha az sorumluluk yükler. Buluta erişebildiğiniz sürece OpenVPN’e Windows, iOS, Linux, mobilden, kısacası nereden isterseniz bağlanabilirsiniz.

İndir: OpenVPN

Uyarlanabilirliği ve kullanım kolaylığı, onu Windows için en iyi açık kaynaklı VPN'lerden ve kullanıcılar tarafından en çok tavsiye edilenlerden biri yapar. OpenVPN protokolünün rekabete nasıl dayandığını öğrenmek istiyorsanız, başlıca VPN protokollerine genel bakışımıza göz atın.

2. SoftEther VPN

2. SoftEther VPN

SoftEther VPN'in yüklenmesi ve çalıştırılması da pek sezgisel değildir, ancak harika bir OpenVPN alternatifidir. Açık kaynaklı bir VPN sunucusu kurmak için idealdir. Aracı bir sunucu kurmak için indirebilir, ardından bağlanmak için istemci yazılımını kullanabilirsiniz.

SoftEther, her şeyi kendi isteğiniz gibi kurduğunuz en iyi açık kaynaklı VPN'lerden birisidir.

İndir: SoftEther VPN

3. OpenConnect

3. OpenConnect

OpenConnect, Cisco'nun kendi VPN hizmeti AnyConnect'i barındırmak için geliştirilmişti. Artık OpenConnect’in Cisco ile hiçbir ilişkisi yok.

OpenConnect harika bir özellik yelpazesine sahiptir. Yeni başlayanlar için SSL sertifikaları ve OATH dahil olmak üzere çok sayıda kimlik doğrulama seçeneğini destekler. HTTP proxy, SOCKS5 proxy ve hem IPv4 hem de IPv6 aracılığıyla bağlanabilir.

OpenConnect, bağlanması için kendi VPN sunucunuzu kurmanızı gerektirir. Neyse ki OpenConnect kendi VPN sunucu yazılımını sunar, böylece kendi evinizde bir VPN oluşturabilirsiniz.

İndir: OpenConnect

4. OpenSwan

4. OpenSwan

OpenSwan, Linux için en iyi açık kaynaklı VPN'lerden biridir ve 2005'ten beri piyasadadır. Çalıştırmak biraz çaba gerektirse de, yapılandırmada size yardımcı olabilecek derinlemesine wiki ve destekleyici bir topluluğa sahip.

OpenSwan'ın keyfini çıkarmayı başarmış, ancak onu iyileştirmek için bazı fikirleriniz var olabilir. OpenSwan’ın kaynağı tamamen GitHub'da görülebilir ve üzerinde çalışabilir hale getirilebilir. Bu sayede kendiniz inşa edebileceğiniz bir VPN'e sahip olabilirsiniz.

İndir: OpenSwan

5. StrongSwan

5. StrongSwan

Kuğu temalı bir başka VPN olan strongSwan, etkileyici sayıda işletim sistemini kapsar. Windows, iOS, Linux ve Android üzerinde çalışabilir. Resmi Android uygulamasını Play Store'dan edinebilirsiniz, bu da telefonunuzu bir proxy sunucusuna almayı kolaylaştırır.

strongSwan sağlam bir özellik listesine sahip. Örneğin Dead Peer Detection, bir tünelin ne zaman devre dışı kaldığını izler ve onu kapatır. Ayrıca IPSec için güvenlik duvarı kurallarını da yönetebilir, böylece elle ayarlamanız gerekmez.

İndir: strongSwan

Bonus: Mullvad VPN

Bonus: Mullvad VPN

Yukarıdaki seçenekleri kontrol ettiyseniz ve karmaşıklığını görünce sıkılsaydınız, yalnız değilsiniz. Herkes tek başına bir VPN kuramaz ve mükemmel bir şekilde çalışmasını sağlayamaz.

Basit bir VPN kurmayı ve çalıştırmayı umarak bu makaleyi okuduysanız, küçük bir sorun var. Hazır VPN hizmetlerini sunan VPN'ler, sunucuları korumak için ödeme isterler. Ancak bu durum açık kaynaklı yazılımın doğasına aykırıdır.

Kaynak kodunu göstermenin arkasındaki fikir, insanların onu indirip kendilerinin çalıştırabilmeleridir. Sonuçta beden kimse ücretsiz alabileceği bir şey için para ödesin?

Bu nedenle açık kaynaklı bir VPN istiyorsanız, ancak genel bir kurulum kolaylığı istiyorsanız, Mullvad VPN iyi bir seçimdir. Mullva VPN tamamen açık kaynak değil, ancak çoğu yazılımın GitHub sayfasında görüntülenebilir. Mullvad'ı kullanmak, bir aylık ödeme yapmak, yazılımı indirmek ve çalıştırmak çok basittir.

Mullvad VPN ile ilgileniyorsanız ve hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız Mullvad VPN incelememizi okuyabilirsiniz.

Yalnızca Linux işletim sistemi için VPN arayanlar için, Linux için en iyi VPN istemcilerinden bazılarını bir araya getirdik.