menu
Mullvad VPN İncelemesi
Mullvad VPN İncelemesi
Mullvad VPN incelememiz, Shadowsocks ve WireGuard uygulamalarının yanı sıra akış ve torrent performansını da açıklıyor.

İnsanlar her türlü nedenden dolayı bir VPN'e ihtiyaç duyar. Bazıları için VPN, internetteki coğrafi engelleri aşmak için yararlı bir araçtır, böylece kendi ülkelerinde izin verilmeyen içerikleri izleyebilirler. Diğerleri için, interneti özgürce kullanmalarını engelleyen katı hükümet kurallarını aşmak için değerli bir araçtır.

Mullvad VPN, daha yüksek düzeyde gizlilik arayanlar için doğru çözüm. Diğer birçok hizmetin aksine Mullvad VPN, hesap oluşturmadığı için kişisel bilgilerinizi saklamaz. Bunun yerine sizi hizmete bağlayan bir numara alırsınız. Mullvad'a abone olduğunuzda veya başka bir cihazda kullandığınızda, gerçek bilgileriniz yerine bu özel numarayı kullanırsınız.

Mullvad VPN, yüksek riskli kullanıma uygun hale getiren ek özelliklere sahip değildir, ancak gizlilik özellikleri ve kullanım kolaylığı ile internetteki varlıklarını maskelemek isteyen herkes için iyi bir araç haline geliyor.

Mullvad Hakkında

Mullvad, İsveç'te bulunan Amagicom AB'ye aittir. İsveççe'de "Amagicom", gizlilik yanlısı duruşlarına uyan "Ücretsiz İletişim" anlamına gelir. Hatta VPN bağlantınızın güvenli olup olmadığını test eden Am I Mullvad adında bir web sitesine sahipler.

Şirketin saihpleri Fredrik Strömberg ve Daniel Berntsson, Mullvad üzerinde çalışan küçük bir geliştirici ekibi yönetiyorlar. İsveç, Dokuz Göz İttifakında yer almaktadır, bu da verileri İsveç hükümetine ve dolayısıyla istihbarat ortaklarından herhangi birine devretmeye mecbur edilebilecekleri anlamına gelir.

Ödeme

Mullvad'ın ödeme planları, diğer VPN sağlayıcılarına kıyasla benzersizdir. Öncelikle Mullvad'ı kullanmak için yinelenen bir abonelik oluşturmanıza gerek yok. İsterseniz abone olabilirsiniz, ancak tek seferlik ödeme seçeneği mevcuttur. Bu ödemeler kart, PayPal, nakit, banka havalesi ve hatta Bitcoin kullanılarak yapılabilir.

Mullvad'ı benzersiz kılan bir başka özellik de fiyatıdır. Ayda 5,00 € gibi çok makul bir fiyatla satın alabilirsiniz.

Mullvad Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Önceden bahsettiğimiz gibi Mullvad, hesapları kullanmaz. Bir numara alırsınız ve bunu kişisel tanımlayıcınız olarak kullanırsınız. Peki bu pratikte nasıl işliyor?

Hesap oluşturmak inanılmaz derecede kolaydır. Ana sayfada "Generate Account" u tıklayarak, anında giriş kodunuz olarak kullanabileceğiniz bir numara verilir. Daha sonra hizmeti başlatmak için bu numara altında aylık ücret ödeyebilirsiniz.

Hiçbir kişisel bilgi toplanmadığından, bu Mullvad'ı gizlilik meraklıları için harika bir seçim yapar. Hesap numaranızın ele geçirilmesi durumunda, onu terk edip anında yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Mullvad Hangi Platformlarda Kullanılabilir?

Mullvad Windows 7 ve üzeri, macOS 10.10 ve üzeri ve 4.8.0 ve üzeri çekirdek çalıştıran Linux sürümleriyle uyumludur. Aynı zamanda bir Android uygulaması var, ancak İndirme sayfasında gizlenmiş durumda. iOS kullanıcılarının, Mullvad'ın cihazlarında çalışmasını sağlamak için bir WireGuard veya OpenVPN kurulumu gerçekleştirmesi gerekir.

Kullanımı Kolay Mıdır?

Kullanımı Kolay Mıdır?

Mullvad'ın en dikkat çekici yönlerinden biri, PC'ye yüklendiğinde bile bir mobil uygulama gibi görünmesidir.

Ancak belirli bir ülkenin sunucu listesini genişletmek için oka tıkladığınızda, bazen yanlış bir ülkenin sunucusuna tıklayabilirsiniz. Bu da sizi o ülkedeki rastgele bir sunucuya bağlar.

Biraz can sıkıcı bir arayüzü dışında, Mullvad'ın kullanımı çok kolaydır. Bağlanmak istediğiniz ülkeyi seçin, gerisini Mullvad halleder.

Mullvad’ın Kaç Sunucusu Vardır?

Mullvad’ın Kaç Sunucusu Vardır?

Mullvad'ın farklı ülkelerde çok sayıda sunucusu vardır. Bazı ülkelerin farklı kasaba veya şehirlerde sunucuları vardır ve bu kasaba veya şehirlerin bazılarının da kendi içinde birden çok sunucusu vardır. Mesela, New York City lokasyonunun içinde tek başına 18 sunucu mevcut.

Bu geniş sunucu yelpazesi, coğrafi konumları kırmak için idealdir. Dallas, Teksas'taki bir sunucu ABD tabanlı bir coğrafi bloktan geçemezse, Dallas'ın diğer sunucularını deneyebilirsiniz. Hiçbiri işe yaramazsa, hızla New York'a geçebilir ve oradaki sunucuları deneyebilirsiniz.

Shadowsocks Özelliği Nedir?

Mullvad, Surfshark'a (incelememiz) benzer bir Shadowsocks proxy sunar ve bu, VPN'lerin Çin'in Büyük Güvenlik Duvarı gibi kısıtlayıcı güvenlik duvarlarından geçmesine yardımcı olur. Shadowsocks bunu, gönderdiğiniz verileri şifreleyerek başarır ve bir proxy sunucusuna iletir, ardından verilerinizi VPN hizmetine gönderir. Bazı özel tarayıcılar izlerini gizlemek için Shadowsocks kullanır.

Peki, Shadowsocks'un VPN'i tek başına kullanmaktan farkı nedir? Buradaki anahtar, Shadowsocks'un VPN ile hiçbir bağlantısının olmamasıdır. Bir güvenlik duvarı sahibi belirli VPN'leri engellemek isterse, nasıl çalıştığına bakabilir ve onu kara listeye ekleyebilir. Shadowsocks kullanarak, kendi proxy sunucunuza sahip olursunuz, bu da bir güvenlik duvarının bulmasını çok daha zor hale getirir.

Bunların hepsini ayarlamak zor geliyorsa endişelenmeyin. Mullvad'da Gelişmiş ayarlara bakarsanız, "Bridge Mode" adlı bir ayar görürsünüz. Bu bir Shadowsocks uygulamasıdır ve varsayılan olarak otomatik olarak açılacak şekilde ayarlanmıştır.

Otomatik olarak ayarlarsanız, Mullvad her şey yolunda gittiği süre içinde Shadowsocks'u kullanmaz. Bağlantısının arka arkaya üç kez bloke edildiğini algılarsa otomatik olarak Shadowsocks'u devreye alır.

Mullvad ve WireGuard

Mullvad'ın arkasındaki ekip, yeni WireGuard protokolü konusunda heyecanlı. VPN'lerinin içine koyarak lansmanına öncülük ettiler. Bu önemli bir konu, çünkü Windows için WireGuard henüz tamamlanmadı.

Ancak bazı güvenlik uzmanları WireGuard'ın OpenVPN'den daha iyi olduğunu zaten belirtiyor. OpenVPN çok sevilen ve test edilmiş bir protokol olduğu için bu büyük bir iddia.

iOS, Linux veya Android uygulamasını kullanıyorsanız, WireGuard'ı direkt olarak kullanabilirsiniz. Uygulamanın ayarlarına baktığınızda, WireGuard anahtarını kullanıma hazır bulacaksınız. Diğer tüm işletim sistemleri için, WireGuard uygulamasını indirmeniz ve manuel olarak kurmanız gerekir.

Mullvad Android Uygulaması

Mullvad Android Uygulaması

Android uygulamasını indirip yüklerseniz, göreceğiniz şey sizi şaşırtmaz. Mullvad'ın PC uygulaması olduğu gibi bir mobil uygulamaya benziyor ve Android sürümü farklı görünmüyor. Bilgisayarın bazı gelişmiş özelliklerinden yoksun olsa da diğer tüm özellikleri aynı şekilde çalışır.

Mullvad’da Kill Switch Var Mı?

İyi bir VPN’in kill switch’e sahip olması gerekir. Kill switch kısaca VPN sunucusuyla bağlantınızı kaybederseniz internet bağlantınızı durduran otomatik bir işlemdir. VPN bağlantısı başarısız olursa yanlışlıkla güvenlik olmadan gezinmenizi engeller.

Mullvad, kill switch’ten bir adım daha ileri gidiyor. Yanlışlıkla yazılımı kapatmanız da dahil olmak üzere bir şeyler ters giderse internetinizi devre dışı bırakır. Yazılımı yeniden başlatmadığınız sürece interneti geri almanın bir yolu yoktur, bu da kimliğinizi korumanın güvenli ve emniyetli bir yoludur.

Aynı Anda Kaç Cihaz Kullanılabilir?

Hizmet şartlarına göre Mullvad VPN aboneliği, aynı anda bağlanmanız için beş cihazlık alan sağlayacaktır. Mullvad bir çift, aile veya çok sayıda cihazı olan kişiler için iyi bir seçim.

Mullvad VPN Açık Kaynaklı Mı?

Evet! Mullvad web sitesinde, açık kaynaklı yazılıma nasıl değer verdiklerini tartışan bir sayfanın tamamı ve kaynak kodunu görebileceğiniz yerlere bağlantılar var. Gizliliğinize erişen şirketlerden nefret ediyorsanız, Mullvad harika bir seçim.

Mullvad Coğrafi Engellemeyi Aşıyor Mu?

Mullvad Coğrafi Engellemeyi Aşıyor Mu?

Mullvad'ın coğrafi engellemeyi aşma yeteneklerini test etmek için, kendi ülkemizde görüntülenemeyen bir videoyu test ettik.

Mullvad VPN'i etkinleştirip bir ABD sunucusuna bağlandığımızda ve sayfayı yeniden yüklediğimizde videoyu mükemmel bir şekilde izleyebildik.

Bu sefer de VPN'i kapatıp Comedy Central'a girdik ve ana sayfa videolarından birini izlemeye çalıştık. Video engellenmişti.

VPN'i tekrar etkinleştirdik ve sayfayı yeniden yükledik. Video çalıştı. Mullvad'in bu zorlu coğrafi bloklarla iyi performans gösterdiğini görmek bizi çok etkiledi.

Mullvad'ı son bir teste tutmaya daha karar verdik. Netflix, proxy sunuculara karşı her zaman mücadele ediyor ve bu, insanların VPN'lere abone olmasının en büyük nedenlerinden biri oluyor.

Bunu test etmek için VPN'i Dallas, Texas sunucusuna ayarladık. Bir Amerikan Netflix hesabı bulduk ve oturum açtık. Ardından bir diziye bastık ve çalıştı.

Mullvad Hangi VPN Protokollerini Destekliyor?

Maalesef protokol seçeneklerini bulmak için ayarları araştırdığımızda hiçbirini göremedik. Görünüşe göre Mullvad, programlarına farklı protokoller uygulamayarak işleri basit tutuyor.

Tor Tarayıcıyı Mullvad VPN İle Çalıştırabilir Misiniz?

Daha fazla gizlilik için bazı kişiler VPN kullanırken Tor tarayıcısını çalıştırmayı sever. Bu, kullanıcıya hem Tor ağında hem de VPN sunucusunda iki güvenlik katmanı sağlar.

Tor tarayıcısını yüklediğimizde, YouTube videolarını Mullivad VPN ile arabelleğe alma olmadan iyi bir şekilde izleyebiliyorduk. Mullvad sadece Tor ile iyi çalışmakla kalmaz, aynı zamanda hızı da iyi bir seviyede tutar.

Mullvad VPN Güvenli Midir?

VPN hizmetleri istedikleri kadar güvenlik sağladıklarını iddia edebilir, ancak bunun kanıtı üründedir. Bu nedenle, Mullvad'da herhangi bir sızıntı olup olmadığını görmek için IPLeak üzerinden çalıştırarak test etmeye karar verdik.

Test tamamlandıktan sonra VPN, sunucusunun bulunduğu Teksas'tan bağlandığımızı gösterdi. Türkiye’de bulunan asıl sunucularımız, en azından sızıntı testine göre Mullvad aracılığıyla güvende kaldı.

Mullvad İle Hız Testleri

Şimdiye kadarki özellikler oldukça etkileyici görünüyordu, ancak yüksek indirme hızları bir VPN'den yararlanmak için çok önemlidir. Bu nedenle, VPN'in sunucularında ne kadar hızlı indirmemize izin verdiğini test etmeye karar verdik. Tüm bu testler, yoğun kentsel alanda Wi-Fi üzerinden gerçekleştirildi.

Başlangıçta Torrent hızlarını analiz etmek istedik. P2P bağlantısında ne kadar hızlı indirebileceğinizi test ederek Ubuntu'yu indirmeye başladık.

İlk önce indirmeye VPN olmadan başladık. Torrent hız kazandığında, 8-8.5MB/s civarında hızlar almayı başardı.

Ardından, bir ABD sunucusuna bağlıyken indirmeyi yeniden başlattım. Türkiye’de olduğumuzu unutmayın, bu yüzden dosyayı başka bir ülkedeki bir sunucudan indiriyoruz.

Mullvad için oluşturduğum engele rağmen beklentilerimizi aştı. Ortalama 7-7,5 MB/sn hız ile indirmeyi gerçekleştirdik.

Mullvad’ın Günlük Tutma Politikası

Verileri nasıl işlediklerini görmek için Mullvad'ın günlük kaydı politikasını görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcı adı bile istemeyen bir hizmetten bekleyebileceğiniz gibi, günlüğe kaydedilecek çok fazla kullanıcı verisi yoktur. Postayla para alma prosedürü dahil, ödemeleri nasıl kaydettiklerini ayrıntılı olarak açıklarlar.

İsveç mevzuatının Mullvad'in işleyişini nasıl etkilediğini okumak da iyi bir fikirdir. Mullvad'in kendisini bağlayan yasalarla nasıl etkileşime girdiğini ve kullanıcılar için ne anlama geldiğini görebilirsiniz.

Mullvad'ın 14 Göz'ün bir parçası olan İsveç'te bulunduğunu unutmayın. Bu, gizlilik yasalarına bakmaksızın kitlesel gözetimi birbirleri arasında paylaşan ülkelerin ittifakıdır. Mullvad ilk etapta hakkınızda herhangi bir bilgi saklamasa da, böyle bir şeyin bu VPN'i kullanmanıza engel olup olmayacağını belirtmek gerekir.

Sonuç

Sonuç

Mullvad’ın Eksileri

Mullvad ile yaşadığımız en büyük hayal kırıklığı, gelişmiş özelliklerin olmaması. Örneğin, ayarlar menüsü VPN deneyiminizi tam olarak özelleştirmek için fazla derinliğe sahip değil. Ancak kullanımı ve yapılandırması kolay. Geliştiriciler en güvenli kurulum olduğuna inandıkları şeyi seçiyor ve bunu herkese uyan tek bir yöntem olarak kullanıyor olabilir. Bu kusur, VPN'lerini özelleştirmek isteyenleri rahatsız edebilir.

Mullvad'ın PC arayüzü biraz hantal ve yanlış tıklamalara yatkın. Mullvad'ın etkileyici sunucu yelpazesiyle, bunları göstermek için daha fazlasını yapmaları gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin, mevcut VPN sunucularını listelemek. Bunları açılır menülerin arkasına saklamak mobil ekranlar için harika olsa da, bir bilgisayar monitöründe küçücük kalıyorlar.

Mullvad’ın Artıları

Mullvad'ın hesapsız sistemi, gizlilik açısından harika. Şirketin kişisel verilerinizi nasıl işlediği konusunda endişelenmenize gerek yok, çünkü ilk etapta onlara bilgilerinizi vermiyorsunuz.

Sunucu yelpazesi çok etkileyiciydi. İstediğimiz ülkeye bağlanmakta sorun yaşamadık ve sunucu hızları mükemmeldi. Coğrafi engelleri aşma konusunda çok başarılı. Mullvad tüm testlerimizde mükemmel şekilde çalıştı.

Tüm bunlar uygun bir fiyat noktasında geliyor. Sadece bu da değil, sürekli abonelik yerine her ay için ödeme yapabilirsiniz, bu da "kullandıkça öde" felsefesini tercih edenler için mükemmel.