Shurfshark VPN İncelemesi
Shurfshark VPN İncelemesi
Çok fazla VPN hizmeti mevcut olduğundan, güvenli bir sağlayıcı seçmek zor olabilir. Sonuçta, VPN'lerin hepsi aşağı yukarı aynı hizmeti sunuyor gibi görünüyor. Şifreleme ve oturum açma gibi faktörler kafa karıştırıcı olabilir.

Surfshark VPN burada devreye giriyor. Bu hizmet normal VPN sağlayıcısından biraz daha fazlasını sunuyor. Peki bu kalabalığın arasından sıyrılmak için yeterli mi?

Neden VPN’e İhtiyaç Duyarız?

İnternet kullanan herkesin sanal bir özel ağ veya VPN aracılığıyla internete bağlanması çok önemlidir. Bunu yapmak, verilerin yakalanmamasını ve okunmamasını sağlayan şifreleme sayesinde bağlantınızın güvenli ve gizli olmasını sağlar.

VPN sadece gizlilik sağlamaz. Bir VPN ile, yayın sitelerinin bölge engelleme kısıtlamalarını aşabilir, en iyi çevrimiçi alışveriş ve seyahat fırsatlarını elde edebilir ve hatta çevrimiçi oyunları hızlandırabilirsiniz. Daha fazlası için VPN’in Kullanım Alanları makalemize bakın.

VPN'e ihtiyacınız netleştiyse, birçok seçenek arasından birini seçebilirsiniz. Peki seçiminizde nelere dikkat etmelisiniz?

Bu yazımızda VPN’e iyi bir başlangıç sunan Surfshark VPN’i inceleyeceğiz:

Fiyatlandırma ve Ödeme

Surfshark VPN'i seçmenizin ilk nedeni maliyettir. Ön ödeme yapmanız durumunda birçok VPN hizmeti indirim sunar, ancak Surfshark'ın teklifi özellikle cazibe konusu oluyor.

Üç abonelik planı mevcuttur:

  • Aylık plan için ödeme yaptığınızda aylık 11,95 dolar
  • 12 aylık plan için ön ödeme yaparsanız aylık 5,99 dolar (143,40 dolar yerine 71,88 dolar, yüzde 50 indirim)
  • 24 aylık plan için ön ödeme yaparsanız aylık 1,99 dolar (286,80 dolar yerine 47,76 dolar, yüzde 83 indirim)

Bu seçeneklerin her biri ayrıca 30 günlük para iade garantisine sahiptir, bu nedenle memnun kalmazsanız para israf etmeden sadece deneyimlemek için satın alabilirsiniz.

Surfshark VPN için ödeme yöntemleri, kredi/banka kartı, PayPal, Google Pay ve AliPay gibi tüm seçenekleri kapsar. VPN aboneliğiniz için ödeme yapmak için Bitcoin ve Ethereum kripto paraları kullanma seçeneği de mevcuttur.

Neden Surfshark’ı Seçmeliyim?

Neden Surfshark’ı Seçmeliyim?

Surfshark VPN'i cazip bir seçim yapan sadece düşük maliyetli abonelik ücretleri değildir. Aynı zamanda çeşitli özelliklerle dolu bir deneyim yaşatmaktadır.

Surfshark'ın temel özellikleri arasında, sınırsız cihaz (çoğu VPN sizi üç veya beş eşzamanlı bağlantıyla sınırlandırır), hızlı ve sınırsız içerik teslimi, kayıt tutmama politikası, kurumsal düzeyde altyapı, 7/24 destek ve 256-bit şifreleme sunan IKEv2 protokol desteği mevcuttur.

50'den fazla ülkede 800'den fazla sunucuyla, bölge engellemesini ve yerel sansür yasalarını aşma seçenekleri Surfshark VPN ile dikkate çekiyor. Netflix hayranları ABD, İngiltere, Avustralya, Japonya, Hindistan, Fransa, Hollanda ve İtalya'dan yedi içerik kitaplığına erişim sağlayabilirler.

Ace Player, VLC ve PopcornTime dahil olmak üzere oyuncu yayın akışını destekleyen P2P/torrent desteği de mevcuttur. Servis ayrıca torrent uygulamalarını da destekler.

Diğer Surfshark VPN özelliklerine uygulama aracılığıyla erişebilirsiniz. Bunlar reklam engelleyici desteği, beyaz liste ve Çin'deki kullanıcılar için işlevselliği içerir. Ayrıca VPN hizmetinin çökmesi durumunda gizliliği korumak için hayati önem taşıyan internet kill switch özelliği de var.

Platformlar Arası VPN Desteği

Platformlar Arası VPN Desteği

Surfshark VPN'in bir diğer önemli cazibesi de desteklediği platform sayısıdır. Windows, macOS, Android ve iOS (iPhone ve iPad için) için uygulamalar sağlar.

Ayrıca, Chrome ve Firefox için uzantıları yüklemeyi de seçebilirsiniz. Geçmişte VPN uzantıları gizlilik sorunlarına eğilimliydi, ancak Surfshark daha sağlam bir teklif sunuyor.

Şirket, bunu kanıtlamak için tarayıcı uzantılarını incelemek üzere bağımsız web güvenlik test cihazı Cure53'ü getirdi. Bir tarayıcı uzantısı kullanırken, VPN'nin yalnızca tarama deneyiminizi koruyacağını unutmayın. Tarayıcı dışında, torrent gibi herhangi bir internet etkinliği korunmayacaktır.

Modem kurulumu, VPN dostu modemler için de mevcuttur; OpenVPN desteği, Linux'ta bir Surfshark VPN bağlantısı sağlar.

Bununla bitmiyor. Android desteği, Android TV ve Amazon Fire'a da destek veriyor. Yani video yayın deneyiminizi bu cihazlarda da şifreleyebileceksiniz. Netflix'te bölge engellemenin üstesinden gelmek istiyorsanız, bu özelliğini yararlı bulacaksınız.

Surfshark VPN ayrıca, konsollar ve VPN uygulamalarını desteklemeyen diğer cihazlar için bir Smart DNS hizmeti sunar. PlayStation ve Xbox konsollarının yanı sıra Apple TV, Samsung TV'ler ve diğerleri için Smart DNS, temelde cihazın farklı bir konumdaymış gibi görünmesini sağlar. Şifreleme bir seçenek olmasa da, Netflix ve diğer hizmetlerde bölge engellemesinin aşılmasına yardımcı olabilir.

Son olarak, aynı anda birden fazla ülke üzerinden bağlanmanızı sağlayan Multihop adlı bir özellik de var. Bu özellik de konumunuzun gizliliğini artırır.

Shurfshark Kurulumu

Hangi platformu kullanırsanız kullanın, Surfshark VPN'in kurulumu kolaydır. Biz önceden Surfshark kullanarak nelerle karşılaşabileceğiniz hakkında bir fikir edinmeniz için Windows ve Android uygulamalarını denedik.

Kurulumdan sonra, Surfshark VPN hesabınızı oluştururken kullandığınız giriş bilgilerini girerek başlayabilirsiniz.

Başlangıçta, Quick Connection düğmesini kullanarak en yakın VPN hizmetine bağlanma seçeneğine sahip olacaksınız. Farklı bir sunucu seçmek için Locations menüsünü açın. Bu menüde dünyanın dört bir yanında bulunan ve bağlanabileceğiniz konumları göreceksiniz. Locations menüsünün ayrıca konumunuza ve etkinliğinize en uygun sunucuya bağlanmak için bir Optimal konum butonu sunduğunu unutmayın.

En son bağlanılan konumları Quick Connect menüsünde bulacaksınız.

Uygulamadan CleanWeb (izleyicileri ve kötü amaçlı yazılımları engellemek için), Whitelister (kullanıcı tarafından belirlenen belirli uygulamaların ve web sitelerinin VPN'i aşmasını sağlamak için) ve Multihop gibi özelliklere kolayca erişebilirsiniz.

Ayrıca otomatik bağlanmayı yönetmek, internet kill switch’i etkinleştirmek ve bağlandığınız her Wi-Fi ağı için varsayılan eylemleri ayarlamak gibi çeşitli ayarları Settings menüsünde bulabilirsiniz.

Surfshark VPN arka planda çalışır ve yalnızca ara sıra çalıştığını size hatırlatmak için bildirim sunar.

Şifreleme, Sızdırma ve Anonim Günlük Kaydı

Çoğu abone iki temel soruna dayalı bir VPN kullanmaktadır. Bunlar şifreleme ve anonim günlük kaydıdır. Hizmetin DNS sızıntısından muzdarip olup olmadığı da vazgeçme nedenlerinden biridir.

Surfshark VPN, 256 bit şifreleme sunan IKEv2 protokolünü kullanır. Bunu kırmak neredeyse imkansızdır ve çevrimiçi aktivitenizin cihazınız ve VPN hizmeti arasında tamamen gizli kalmasını sağlar.

Peki sızıntı oluyor mu? Surfshark VPN'i dnsleaktest.com ile kontrol ettik ve değerlendirme hesabımızı çalıştıran bilgisayarın IP adresini yeterince sakladığını gördük. Surfshark için bir artı daha.

Bu arada anonim oturum açma, Surfshark VPN’in Britanya Virjin Adaları’ndaki kaydı sayesinde mümkün hale geliyor. Bu da erişiminizin ve etkinliğinizin sunucu günlüklerini tutmak zorunda olmadığı anlamına geliyor.

Bir VPN'in aboneliğine kaydolurken kararınız ne olursa olsun, hizmetin veri kaydı politikasını araştırmak için zaman ayırmanızı öneririz. Bu size güvenle kaydolmanız için gereken bilgileri verecektir.

Sonuç

256 bit şifreleme, dünyanın dört bir yanındaki Netflix kitaplıklarına erişim, torrent desteği, yüksek veri hızları ve sınırsız bağlantıya sahip her platform için bir uygulama ile Surfshark VPN'i kullanmamak için çok az neden var gibi görünüyor. Güvenlik uzmanı Cure53'ün desteğini de unutmamak lazım.

Basit, kullanımı kolay ve 24 aylık seçeneği tercih ederseniz oldukça ekonomik olan Surfshark VPN, VPN kullanımında acemiyseniz harika bir seçim olacaktır. Ancak mevcut VPN'nizden Surfshark’a geçmeyi düşünüyorsanız, Surfshark’ın önceden kullandığınız VPN hizmetinden daha iyi bir hizmet sunduğuna dikkat edin.