VPN Özellikli En İyi 5 Modem
VPN Özellikli En İyi 5 Modem
Günümüzde çoğu kişi VPN kullanıyor. VPN ile ilgili yazılan haberlerde, gizliliğinizin suistimal edilmesi konusu sürekli olarak anlatılıyor. Tek bir VPN kullanmak evinizdeki her cihaza VPN kurmanızı gerektiriyor.

Neyse ki alternatif bir yöntem var. VPN kullanmak için pek çok neden var. Kimlik bilgilerinizi tek tek cihazlara girmek yerine, neden bir VPN özellikli bir modeme geçip her cihazı aynı anda korumuyorsunuz?

İşte VPN özellikli modemler hakkında bilmeniz gerekenler.

VPN Özellikli Modem Nedir?

En iyi VPN özellikli modemleri incelemeden önce, dizüstü bilgisayarınızdaki veya akıllı telefonunuzdaki VPN ile VPN özellikli bir modem arasındaki farkı hızlı bir şekilde anlatalım:

VPN istemcisi: Bilgisayarınızdaki bir VPN istemcisi, yalnızca o sistem için veri aktarımlarını korur. Bir istemciyi indirip açtıktan sonra, VPN sadece o cihazı korur. Birçok hizmet aynı abonelik altında birden fazla cihaz için koruma sağlar, ancak her cihaz için o yazılımı/uygulamayı indirmeniz gerekir.

VPN özellikli modem: VPN özellikli modem, normal bir VPN gibi güvenlik ve gizlilik sağlar, ancak ağdaki her cihaza yönlendirilebilir. Evinizdeki tüm cihazlar için çok sayıda oturum açma bilgileri ve uygulama indirmeleri ile uğraşmadan aynı anda bir VPN kullanabilir ve VPN’in özelliklerinden yararlanabilirsiniz. İşte bu durumda modeminizin VPN özelliğini destekliyor olması gerek.

VPN özellikli modemler bir zamanlar tek güvenlik ve ağ meraklıları tarafından ilgi görmüştü. Ancak internet kullanıcıları gizliliklerini ve güvenliklerini geliştirmeye çalıştıkça VPN özellikli modemler daha erişilebilir hale geldi.

VPN Özellikli Modemlerin Çeşitleri

VPN özellikli modemler, gereksinimlerinize bağlı olarak birkaç farklı şekilde olabilir. Neredeyse tamamı DD-WRT veya Tomato gibi özel bir yönlendirici ürün yazılımı çalıştırmanızı gerektirir. Linux tabanlı bu özel yönlendirici ürün yazılımı projeleri, standart bir OEM kurulumundan çok daha fazla özelleştirme sunar. Destek, üreticiye ve aygıt donanımına bağlı olarak yönlendiriciden yönlendiriciye değişir.

En İyi VPN Özellikli Modemler

Daha fazla uzatmadan, inceleyebileceğiniz en iyi VPN özellikli modemlere geçelim:

1. ASUS RT-AX92U

1. ASUS RT-AX92U

Asus RT-AX92U, alt düzey modem seçeneklerinizi karşılayacak, görsel olarak etkileyici bir modemdir. Dört anteni vardır ve trafiğin yoğun olduğu ortamlarda 4 kata kadar daha fazla ağ kapasitesi ve verimlilik sağlar. Bu da onu büyük bir ev veya ofise sahip herkes için mükemmel kılar.

RT-AX92U, talebi dengelemek için Asus'un Smart Connect özelliğini kullanan üç bantlı bir modemdir. Bu, yönlendiricinin ağ tıkanıklığı olmadığından emin olmak için 5GHz bantları arasında geçiş yaptığı anlamına gelir.

Ek olarak bu modem 512MB RAM ile iyi bir 1.4GHz çift çekirdekli CPU paketi, kablo bağlantıları için sekiz Gigabit Ethernet portuna sahiptir ve birden fazla cihazla daha iyi hızlar için MU-MIMO kullanır. Diğer bir avantajı ise harici depolama aygıtları için USB 3.0 bağlantı noktası ve ayrıca bir USB 2.0 bağlantı noktasıdır.

Bu VPN özellikli modem yüksek bir maliyetle de olsa, ağ yoğunluğu yüksek ortamlar ve büyük bant genişliğine ihtiyaç duyan aileler için mükemmel bir seçimdir.

Satın alma bağlantıları:

2. NetGear Nighthawk Pro Gaming XR500

2. NetGear Nighthawk Pro Gaming XR500

Netgear Nighthawk Pro Gaming XR500, VPN özellikli modemler listesindeki en iyi seçeneklerden biridir. XR500, 512MB RAM ile 1.7GHz çift çekirdekli bir işlemcinin yanı sıra dört gigabit Ethernet bağlantı noktası, bir USB 3.0 bağlantı noktası ve bir USB 2.0 bağlantı noktasına sahiptir.

Nighthawk XR500, çift bantlı bir modemdir ve bantlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasını sağlar. Ayrıca modemde, akışı ve verimi artırmak için Hizmet Kalitesi (QoS) özellikleri bulunur. Örneğin bu özellikler sayesinde video akışı veya çevrimiçi oyun vb. için trafiği optimize edebilirsiniz. Ayrıca, Netgear'ın ReadyShare teknolojisi aracılığıyla bazı NAS işlevlerine sahip olursunuz, bu da temel bir NAS olarak büyük bir harici disk kullanmanıza olanak tanır.

Satın alma bağlantıları:

3. Asus RT-AC86U

3. Asus RT-AC86U

Asus RT-AC86U, 512MB RAM ve 1.8GHz çift çekirdekli işlemciye sahip güçlü, çift bantlı VPN özellikli bir modemdir. Ekstra kablosuz bant kapasitesi kullanarak veri aktarım hızlarınızı artırmak için büyük bir alanda yayın yapan ve NitroQAM teknolojisiyle paketlenen üç yüksek güçlü antenle birlikte gelir.

RT-AC86U'da dört Gigabit Ethernet bağlantı noktası, bir USB 3.0 bağlantı noktası ve bir USB 2.0 bağlantı noktası bulunur. Asus'un AiPlayer ve AiDisk'i harici bir sabit sürücü ile birlikte bir medya sunucusu ve dosya sunucusu olarak kullanabilir ve bir çeşit NAS olarak ikiye katlayabilirsiniz.

Satın alma bağlantıları:

4. Linksys WRT3200ACM

4. Linksys WRT3200ACM

Linksys WRT3200ACM, RT-AC86U gibi 512MB RAM ile güçlü bir 1.8Ghz çift çekirdekli işlemciye sahiptir.

Bunun yanı sıra, WRT3200ACM bu hızları yüksek tutmak için MU-MIMO kullanır. MU-MIMO'ya ek olarak, kablosuz bantlarda Wi-Fi hızlarını artırmak için Linksys Tri-Stream 160 teknolojisini kullanır. WRT3200ACM, geniş bir menzile sahip dört anten kullanarak yayın yapar. Çevre birimlerini takmak için birleşik bir USB 2.0 / eSATA bağlantı noktası ile birlikte bir USB 3.0 bağlantı noktasına da sahiptir.

Son olarak, yönlendirici OpenWrt ve DD-WRT özel aygıt yazılımını destekleyerek VPN özellikli modeminizi uygun gördüğünüz şekilde özelleştirmenize olanak tanır. Bununla birlikte, kullanımı en kolay olanlardan biri olan ExpressVPN / OpenWrt kombinasyonu ile önceden yüklenmiş WRT3200ACM VPN modemleri mevcuttur.

Satın alma bağlantıları:

5. D-Link DIR-890L

5. D-Link DIR-890L

D-Link DIR-890L, altı anten kullanarak yayın yapan 256MB RAM ile 1.4GHz çift çekirdekli işlemci ile birlikte gelir. Modem, evinizdeki veya ofisinizdeki her cihaza tutarlı bir şekilde yüksek hızlar sağlamak için MU-MIMO kullanan iki bantlı olup, toplam teorik birleşik veri hızı 2600 Mbps’dır.

DIR-890L ayrıca, bir USB 3.0 bağlantı noktası ve bir USB 2.0 bağlantı noktasıyla birlikte dört gigabit Ethernet bağlantı noktasıyla birlikte gelir. Listelenen diğer yönlendiricilerin çoğu gibi, DIR-890L yeterli boyutta harici bir sabit disk takarsanız basit ama etkili NAS olarak işlev görür.

Satın alma bağlantıları: