BolehVPN İncelemesi
BolehVPN İncelemesi
Oldukça olumlu yorumlar alan BolehVPN'i incelememizden geçirdik ve işte performansının nihai sonuçları.

BolehVPN, makul bir fiyata birinci sınıf hizmet sunan Malezya merkezli bir VPN sağlayıcısıdır. Harika bir hıza ve mükemmel genel performansa sahiptir, size mutlak anonimlik sunar ve ülkenizde bulunmayan herhangi bir içeriğe erişmenize izin verir. Ayrıca P2P için optimize edilmiştir, bu da torrentleri kullanabileceğiniz ve verileri dostlarınızla endişesiz olarak paylaşabileceğiniz anlamına gelir.

Arayüz

Hem kayıt işlemi hem de VPN istemcisinin indirilmesi ve yüklenmesi oldukça basittir. Kullanıcının tek yapması gereken, tamamen açıklanan ve daha karmaşık ve gelişmiş VPN ayarları hakkında çok az bilgi gerektiren veya hiç bilgi gerektirmeyen birkaç basit adımı takip etmektir.

İstemci, büyük bir yazı tipi ve kolayca erişilebilen özelliklerle iyi tasarlanmıştır. Protokoller arasında kolayca geçiş yapmanızı, sunucu durumunu kontrol etmenizi ve sunucular arasında geçiş yapmanızı sağlar. Genel ve proxy ayarlarını değiştirmek de aynı derecede basittir ve size VPN bağlantınız üzerinde tam kontrol sağlar.

Performans ve Güvenilirlik

Şirketin ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre, Lüksemburg, Singapur, Fransa, Japonya ve Malezya'da sunucuları bulunmaktadır.

Dünya genelinde daha az sunucu sunan VPN sağlayıcıları genellikle hız sorunları yaşasa da, bu şirket harika sonuçlar elde ediyor. Temel olarak, sınırsız bant genişliği ile birlikte yüksek hız, BolehVPN'i VPN topluluğundaki favori sağlayıcılardan biri yapan şeydir. Bant genişliği kısıtlaması olmadığı için akışınızın ve P2P deneyiminizin beklenenden daha iyi olacağından emin olabilirsiniz. BolehVPN, P2P için optimize edilmiş nadir hizmetlerden biridir ve torrent indirmeleri için hız artışı sağlamaya çalışır.

Çoklu Platform

Çoklu Platform

BolehVPN, Windows, Mac OSX, Android ve Linux dahil olmak üzere tüm büyük platformlarla uyumludur. Ayrıca DD-WRT, AsusMerlin-WRT ve Tomato dahil olmak üzere OpenVPN destekli modemlerle uyumludur. Maalesef, harika mobil cihaz uyumluluğu sunmalarına rağmen iOS için resmi uygulamaları yok.

Birden fazla cihazda güvenli ve güvenilir bir bağlantı kurmak isteyen kullanıcılar, BolehVPN'in müşterilerine iki bağlantı sağladığını bilmekten mutluluk duyacaktır. Bu, bir VPN sağlayıcısından bekleyeceğiniz bir şey olsa da, ev bilgisayarınıza ek olarak mobil cihazınızın da korunabileceğini bilmek yine de iyidir.

Özellikleri

BolehVPN incelemesinde, şirketin tüm büyük platformları desteklediğini ve çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını karşılaması gereken 3 eşzamanlı bağlantıya izin verdiğini daha önce belirtmiştik. OpenVPN ve L2TP olmak üzere iki protokol arasında seçim yapmanıza izin vermenin yanı sıra, paylaşılan ve özel IP adresleri arasında seçim yapmanıza da izin verir.

Birçok VPN hizmeti P2P paylaşımına izin vermez. BolehVPN buna izin vermekle kalmaz, aynı zamanda P2P için optimize edilmiştir ve aboneliğinizle aldığınız sınırsız bant genişliği ile bundan en iyi şekilde yararlanmanıza izin verir.

Masaüstü istemcisinin (Windows ve Mac OSX için mevcuttur) kullanımı kolaydır, birçok özellik ile donatılmıştır ve sunucu durumu ve bağlantı ayrıntıları hakkında bol miktarda bilgi sunar. Ayrıca, size yüksek düzeyde güvenlik sağlayan kullanışlı özellikler olan DNS sızıntı koruması ve VPN kill switch de içerir.

BolehVPN, xCloak gizleme teknolojisinin avantajlarından yararlanmanızı sağlar. Bu özellikle önemlidir çünkü bazı ülkeler VPN trafiğini tanımak için gelişmiş teknikler kullanır ve tanımlandığında onu engeller. XCloak ile VPN bağlantınız tanınamaz, böylece istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz her yerde kullanabilirsiniz.

Anonimlik söz konusu olduğunda, BolehVPN gizliliğinizi korumak için mümkün olan her şeyi yapar. Denizaşırı konumu sayesinde sıfır kayıt politikasına sahiptir. Bitcoin ve Dash, Monero, Zcash ve Zcoin gibi diğer anonim para birimlerini kullanarak ödeme yapmanızı sağlar. Ayrıca, yüksek düzeyde anonimliği garanti eden TOR aracılığıyla VPN'ini destekler.

BolehVPN yalnızca 13 ülkede sunucu çalıştırır. Bu ülkeler stratejik olarak seçilmiştir ve hızlar ortalamanın üzerindedir. İstemci içinde Server Status bölümünde Ping sürelerini kontrol edebilirsiniz. Bu, size en iyi hızı sunabilecek sunucuyu hızlı bir şekilde seçmenize yardımcı olabilir ki bu inanılmaz derecede kullanışlı bir özelliktir.

Güvenlik ve Gizlilik

Ana protokoller OpenVPN ve L2TP'dir ve müşterilerin çoğu ilkini kullanır. Sadece iki protokol sunmak bir dezavantaj olarak görülse de, ortalama VPN kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Gizlilik söz konusu olduğunda, BolehVPN sizi pozitif olarak tanımlayabilecek kullanıcı günlükleri tutmadıkları için gurur duyuyor. Bu da, hizmetlerini kullanırken anonim kalıp kalmayacağınız konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına geliyor.

Gizlilik sorunları söz konusu olduğunda oldukça şeffaf olduklarından, şirket belirli bir süre için günlük tutmayı düşünmelerinin yalnızca iki nedeni olduğunu belirtiyor. Bu nedenler yasa dışı faaliyetler ve teknik sorunlardır. Bu nedenle, BolehVPN, bu durumlarda sorun çözülene kadar gerekli eylemi gerçekleştirecekleri veya günlükleri kalıcı olarak silecekleri zaman günlük tutacaktır. Web sitesine kaydolurken, kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmez, bu da gizliliğe önem veren kullanıcılar için her zaman bir artıdır.

BolehVPN, RSA-2048 anahtarı ve SHA-512 kimlik doğrulaması ile AES-256 şifreleme (yayın için 128-bit) kullanır. xCloak, internet servis sağlayıcınız VPN trafiğinizi tanımasını zorlaştıran ek bir güvenlik katmanı sağlar.

Destek

BolehVPN kullanıcı desteğiyle doğrudan bilet tabanlı sistemi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Temsilciler, karşılaşmış olabileceğiniz herhangi bir konuda size yardımcı olmaya fazlasıyla isteklidir. Genel olarak, destek personeli çok arkadaş canlısı ve bilgili, bu nedenle testlerimiz sırasında çok hoş bir deneyim yaşadık. Resmi web sitesinde canlı sohbete benzer bir arayüz de var, ancak sadece yukarıda belirtilen bilet sistemine bir mesaj ekliyor.

SSS bölümlerinin faydalı bilgilerle dolu olduğunu unutmayın, bu yüzden kesinlikle kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Daha fazla yararlı bilgi için forum başlıklarına da göz atabilirsiniz.

Fiyatlandırma Seçenekleri

Çoğu VPN sağlayıcısı gibi, BolehVPN de tüm müşterilerine tam paket sunar ve bir plandan diğerine farklılık gösteren tek şey abonelik süresidir. Bir aylık abone olmak istiyorsanız, maliyet 9,99 dolar, yıllık abonelik ise 79,99 dolardır. Ayrıca 16,99 dolar olan iki aylık bir planı ve 44,99 dolar olan altı aylık bir planı da seçebilirsiniz.

Negatif olarak değerlendirdiğimiz şey ise 3,70 dolar olan 7 günlük ücretli deneme süresiydi. Ayrıca, 1 günlük ücretsiz bir deneme süresi alma olasılığı da var. Ancak satış departmanıyla iletişime geçmelisiniz. Yalnızca teknik sorunlar yaşarsanız ve şirket bunları çözmenize yardımcı olamazsa para iadesi de isteyebilirsiniz.

BolehVPN Artıları ve Eksileri

BolehVPN incelemesini tamamlarken, bizi hayrete düşüren özelliklere ve hizmetin bazı iyileştirmeler gerektirebilecek yönlerine hızlı bir bakış atalım:

Artıları:

  • Mükemmel performans ve güvenilirlik
  • Yüksek hızlı bağlantı
  • Son derece güvenli
  • Sınırsız bant genişliği
  • Sıfır günlük kaydı politikası

Eksileri:

  • Canlı sohbet yok
  • 1 günlük ücretsiz deneme sürümü almak için şirkete e-posta göndermeniz gerekir
  • 7 günlük ücretli deneme