Torrent’e Uygun En İyi VPN Hizmetleri
Torrent’e Uygun En İyi VPN Hizmetleri
Piyasada yüzlerce VPN sağlayıcısı varken doğru olanı bulmak zor olabilir. Peki Torrent için en iyi VPN nedir?

VPN'ler, tarama verilerinizi internet servis sağlayıcıların ve hükümetlerin gözünden uzak tutmak için kullanışlıdır. VPN'ler aynı zamanda çok sayıda torrent indiren herkes için idealdir. Bu uygulamalar birçok kişi tarafından hoş karşılanmıyor. VPN kullanmazsanız hız kısıtlamasıyla veya yasal tehditlerle karşılaşabilirsiniz.

Birçok seçenek arasından Torrent için en iyi VPN hangisidir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Torrent için VPN Nasıl Seçilir?

Torrent için bir VPN arıyorsanız ve sorunsuz bir deneyim istiyorsanız karşılanması gereken bazı özel kriterler vardır.

Hız ve Bant Genişliği

Torrent dosyaları çok büyük olabilir. Örneğin uzun süreli bir 4K video indiriyorsanız, dosya boyutu yüzlerce gigabayta kadar çıkabilir. Bu nedenle Torrent için bir VPN'in iki özelliğe sahip olması gerekir:

  • Ortalamadan daha hızlı indirme hızları
  • Bağlantınızda sınırsız bant genişliği

Güvenlik

VPN güvenliği birçok biçimde gelir. Elbette planınız ne kadar güvenli olursa o kadar iyidir. Şifrelemenin standart olmasının yanında Torrent kullanan kişiler de bir kill switch ve DNS sızıntı koruması içeren bir plana kaydolmalıdır.

VPN bağlantınızı beklenmedik bir şekilde kesilirse kill switch sizi koruyabilir. Ayrıca olası bir DNS sızıntısı kimliğinizi ortaya çıkarabilir. Böylelikle VPN kullanma amacınız yerine gelmemiş olur.

Gizlilik

İdeal olarak, tarama geçmişinizi kaydeden bir VPN'e asla kaydolmamalısınız. Bu durum Torrent için özellikle önemlidir. VPN’in günlüğe kaydetmeyişi, VPN sağlayıcısının verilerinizi medya şirketlerine ve hükümet yetkililerine vermesi için saldırıya uğramayacağı ve zorlanamayacağı anlamına gelir.

Paylaşılan IP Adresleri

Paylaşılan IP adreslerine sahip bir VPN sağlayıcısı kullanmak, Torrent işleminize fazladan bir anonimlik katmanı ekler. Verilerinizi yüzlerce kişiyle paylaştığınız için cihazınıza kadar izlenmeniz daha zordur.

Torrent’e Uygun En İyi VPN Hizmetleri

Peki hangi VPN sağlayıcıları Torrent için en iyisidir?

1. ExpressVPN: Torrent için En Hızlı VPN

1. ExpressVPN: Torrent için En Hızlı VPN

İlk seçimimiz ExpressVPN. Yukarıda tartıştığımız kriterler ışığında hizmeti inceleyelim.

Öncelikle hız. ExpressVPN hızlıdır. Bağımsız testler uluslararası sunucularda ortalama 100Mbps'den fazla olduğunu göstermiştir. Şirket, toplamda 94 ülkede 160 şehirde 3.000'den fazla sunucuya sahiptir. En önemlisi, ExpressVPN bant genişliği kullanımınızı sınırlamaz, kısmaz veya kısıtlamaz; sınırsızdır.

Ne yazık ki şirket, küçük bir günlük kaydı yapıyor, ancak yalnızca kullandığınız bant genişliği miktarını ve zaman damgalarınızı (time stamps) kaydetmek için bunu yapıyor. Bunun nedeni muhtemelen dahili kaynak yönetimine yardımcı olmak için. Trafiğinizi, DNS isteklerinizi veya IP adreslerinizi hiçbir şekilde günlüğe kaydetmiyor.

Şirketin merkezi Britanya Virjin Adaları'nda bulunmaktadır. Ülke, On Dört Göz bilgi paylaşım ittifakının doğrudan bir parçası değildir. Ancak burası bir İngiliz Denizaşırı Bölgesi ve Birleşik Krallık bu grubun bir parçasıdır.

ExpressVPN, sağlam güvenlik ve gizlilik özellikleri sunar. 256 bit AES şifreleme, DNS ve IPv6 sızıntı koruması, kill switch ve bölünmüş tünelleme içeriyor. Bölünmüş tünelleme, Torrent kullanıcıları için kullanışlıdır: Torrent istemcinizi VPN ağına koymanıza ve internet trafiğinizin geri kalanını el değmeden kullanmanıza olanak tanır.

Ayrıntılı ExpressVPN incelememiz için tıklayın.

2. CyberGhost: Sınırsız Torrent Kullanan VPN

2. CyberGhost: Sınırsız Torrent Kullanan VPN

CyberGhost'un en büyük gücü güvenliğidir. Şirketin merkezi Romanya'dadır ve Romanya On Dört Göz ittifakının bir parçası değildir. ExpressVPN'de olduğu gibi zayıf bir bağlantı bile yoktur.

VPN asla kayıt tutmaz. Trafiğiniz, DNS talepleriniz, zaman damgalarınız, bant genişliğiniz veya IP adresinizle ilgili kayıtlar tutmaz. Ekstra bir anonimlik katmanı için paylaşılan IP adresleri bile sunar. Hizmet, hem bir kill switch hem de DNS sızıntı koruması ile birlikte gelir.

CyberGhost ayrıca toplamda 7.000’den fazla sunucusu ile ExpressVPN'den daha fazla sunucuya sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak yalnızca 91 farklı lokasyon sunuyor. Zamanla daha fazla yer yavaş yavaş kullanılabilir hale gelecek.

Trafiğinizin olabildiğince özgürce akmasını sağlamak için, CyberGhost en hızlı VPN protokollerinden ikisini, yani L2TP ve IKEV2'yi sunuyor.

CyberGhost ile sınırsız, kısıtlanmamış bant genişliğine erişebilirsiniz.

Ayrıntılı CyberGhost VPN incelememiz için buraya göz atabilirsiniz.

3. Mullvad: Reddit'e Göre En İyi Torrent VPN

3. Mullvad: Reddit'e Göre En İyi Torrent VPN

Reddit’te VPN önerilerini bulabileceğiniz epeyce alt dizin vardır. Bu alt dizinlerdeki sayısız gönderiyi özenle okuduktan sonra Reddit'in Torrent için en iyi VPN'in Mullvad olduğunu belirledik. Mullvad, daha tanınmış rakiplerine nazaran az bilinse de, kalite açısından geride kalmıyor.

CyberGhost gibi herhangi bir veriyi kaydetmez. Aynı zamanda en hızlı VPN'lerden biridir. Testler sonucunda yaklaşık 90 Mbps'lik ortalama indirme hızına sahip olduğunu gördük.

Güvenlik açısından Mullvad, tüm internet trafiğiniz için AES-256 şifreleme kullanır. SSL anlaşmalı RSA-4096 şifrelemesini kullanır. Hizmet ayrıca bir kill switch ve DNS sızıntı koruması sunar. Mullvad ayrıca kripto para biriminde ödeme kabul eden birkaç VPN sağlayıcısından biridir. Hem Bitcoin hem de Bitcoin Cash kabul eder.

Hizmetin iki dezavantajı var. İlk olarak Mullvad İsveç merkezli bir VPN sağlayıcısıdır. İsveç, On Dört Göz üyesidir. Ancak şirket herhangi bir günlük tutmadığını iddia ediyor.

Yine Mullvad İsveç merkezli olduğundan, fiyat Euro cinsinden listelenmiştir. Her ay ödediğiniz tutar, döviz kurundaki dalgalanmalara göre değişecektir.

Bonus: Torrent için En İyi Ücretsiz VPN’ler

Torrent için en iyi ücretsiz VPN hakkında konuşmadan önce, net olalım. Bu bizim önerdiğimiz bir strateji değil. Ücretsiz bir VPN kullanmak, olası sorunlar, günlük sorunları, botnet'ler ve veri sızıntılarıyla doludur. İndirdiğiniz içerik The Pirate Bay veya alternatiflerinden geliyorsa ve yasal olarak "gri alanda" ise Torrent için ücretsiz bir VPN, ihtiyacınız olan güvenliği sağlamayabilir.

Yine de öğrenmek istiyorsanız, sektörün en tanınmış ücretsiz hizmetlerinden birine göz atmalısınız. Hotspot Shield, Windscribe veya ProtonVPN gibi şirketler, gizliliğinizi korumak için en iyi ücretsiz VPN'lerden bazılarıdır.