menu
CyberGhost VPN İncelemesi
CyberGhost VPN İncelemesi
Bu incelemede, CyberGhost VPN'in özelliklerine bakacağız ve 90’dan fazla ülkede 6.200'den fazla sunucusunun çevrimiçi ortamda güvende ve gizli kalmanıza nasıl yardımcı olabileceğini göreceğiz.

Bir VPN hizmeti arıyorsunuz, ancak sanal özel ağ fikrini biraz kafa karıştırıcı mı buluyorsunuz? Anonim gezinmek ve halka açık yerlerde Wi-Fi bağlantınızı korumak istemez misiniz?

İhtiyacınız olan şey, çeşitli seçenekleri basitleştiren bir VPN'dir ve CyberGhost VPN, basitlik söz konusu olduğunda en iyi VPN'lerden biridir.

CyberGhost VPN’de Fiyatlandırma ve Ödeme

VPN kullanmanın birçok nedeni vardır. Peki neden CyberGhost VPN'i seçmelisiniz? Önce fiyatlandırmaya bakalım.

CyberGhost’un VPN planlarına abone olmak basittir. Üç temel seçeneğiniz var:

  • Bir aylık fiyatı 12,99 $
  • 6 aylık fiyatı ayda 7.99 $
  • 18 aylık fiyatı ayda 2.75 $ (%79 tasarruf)
  • Özel paket: 18 aylık abonelik + VPN + Gizlilik Koruması + Güvenlik Uygulaması ayda 3.29 $ (%75 tasarruf)

Kararınızı verdiyseniz şimdi ödeme zamanı. PayPal’ın yanında standart ödeme seçenekleri (kredi veya banka kartı) mevcuttur. Bitcoin ile ödeme yapmak için BitPay'i kullanma seçeneğiniz de var.

Ödeme seçeneklerini ve özelliklerini basit tutmak CyberGhost’un lehinedir. CyberGhost, tüm ödeme seçeneklerine aynı hizmeti sunarak, hizmetinde basitliği ön plana çıkarmaktadır.

Kaydolduktan sonra, hizmet için bir kullanıcı adı ve şifre oluşturma şansına sahip olacaksınız. Ayrıca bir PUK numarası alacaksınız. Bu numara giriş bilgilerinizi unuttuğunuzda VPN'inize yeniden erişim kazanmak için kullanılabilir.

CyberGhost Hangi İşletim Sistemlerinde Kullanılır?

Abone olduktan sonra, kendi CyberGhost VPN uygulamanızı indirme seçeneğine sahip olacaksınız.

Dört resmi CyberGhost uygulaması mevcuttur. Ayrıca aynı anda VPN kullanan beş cihaza sahip olabilirsiniz. CyberGhost, aşağıdaki işletim sistemleri için istemci uygulamaları sunar:

  • Windows: Doğrudan CyberGhost VPN web sitesinden edinilebilir
  • macOS: Doğrudan CyberGhost VPN web sitesinden edinilebilir
  • iOS: App Store'dan indirilebilir
  • Android: Google Play'den indirilebilir

Özel bir istemcisi olmayan Linux cihazlarda ve modemlerde CyberGhost VPN’in, OpenVPN, L2TP ve IPSec protokolleri desteği kullanılabilir.

Çoğu aile için beş cihaz sınırlaması fazlasıyla yeterli olacaktır. Yine de yetersiz geliyorsa başka bir abonelik için ödeme yapmanız yeterlidir.

CyberGhost VPN Kurulumu ve Ayarlarının Yapılması

CyberGhost'u kurmak basittir. Cihazınız için uygulamayı indirip kurmanız yeterlidir. Bunu hangi cihazda kurduğunuza bağlı olarak işlem biraz farklı olacaktır. Örneğin, Windows'ta diğer tüm yazılımlardan çıkmanız istenecek ve ağ bağlantınız kısa süreliğine kesilecektir.

Android ve iOS cihazlarda kurulum Windows’takinden daha kolaydır. Uygulama yüklendikten sonra kullanıma hazır olacaktır. Kaydolurken oluşturduğunuz giriş bilgileriyle oturum açın.

Windows ve macOS için CyberGhost VPN'in masaüstü sürümü, VPN bağlantınızı etkinleştirmek için size kullanımı kolay bir arayüz sunar. İstediğiniz seçeneği seçin ve Başlat'ı tıklayın.

CyberGhost VPN Nasıl Kullanılır?

CyberGhost VPN’in basit kullanıcı arayüzü, özelliklerine kolay erişim sağlar.

Tek Tıkla Hızlıca Çevrimiçi Olun

Tek Tıkla Hızlıca Çevrimiçi Olun

CyberGhost VPN'i ilk başlattığınızda, " VPN not connected! " yazısını göreceksiniz. Connect düğmesine tıklayarak, bilgisayarınızın konumunuza göre en hızlı sunucuya bağlanmış olursunuz.

Farklı bir konum istiyorsanız, seçenekleri genişletmek için Best server location yanındaki oka tıklayın. Bulunduğunuz yere bağlı olarak genellikle üç temel sunucu ve ayrıca Netflix ve diğer yayın hizmetleri için hızlı seçenekler mevcut.

İnternette Anonim Olarak Gezinin

İnternette Anonim Olarak Gezinin

Herhangi bir VPN'de olduğu gibi, çevrimiçi etkinliğinizin izlenmesini önlemek amacıyla bağlantınızın yönlendirileceği bir ülke seçebilirsiniz.

Bir sunucu bulmak için sarı panele tıklayın veya Menu > Settings’i açın ve All Servers listesini seçin. Ardından, kullanmak istediğiniz ülkeyi seçin ve seçmek için tıklayın. Yeni bağlantı anında bağlanacaktır.

Bir sunucu seçerken, mesafeye ve yüke dikkat edin. Yoğun kullanıcı yüküyle daha uzakta bulunan bir sunucu, az kullanıcılı daha yakın bir sunucuya göre daha yavaş olacaktır.

Yıldız sembolüne tıklayarak bir "favori" sunucu ayarlayabileceğinizi unutmayın. Sunucu, daha sonra kullanılmak üzere Connect to drop-down açılır listesine eklenecektir.

Yayın Sitelerinin Engelini Kaldırın

Yayın Sitelerinin Engelini Kaldırın

Ülkenizde veya bölgenizde engellenmiş TV dizilerini ve filmleri izlemenizi sağlayan CyberGhostVPN'in Netflix, BBC iPlayer, Amazon Prime / Instant Video, YouTube Red, Canal +, ESPN, Pandora ve diğer birçok sitenin engellerini aştığını göreceksiniz.

Connect to drop-down menüsünü kullanarak bunlara kolayca erişebilirsiniz. Burada gördüğünüz şey, dünyanın neresinde olduğunuza ve hangi hizmetlerin öne çıktığına bağlı olarak değişecektir.

Daha fazla seçenek için sarı panele tekrar tıklayın ve For Streaming öğesini seçin. (Ayrıca açılır menüdeki More Servers seçeneğini de kullanabilirsiniz.)

Kullanmak istediğiniz hizmeti seçin, oturum açın ve keyfini çıkarın! Farklı sunuculara gösterilen yakın ilgi, her birinin belirli bir hizmet için optimize edildiğini ortaya çıkaracaktır.

Akıllı Kurallar ve Bağlantı Özelliklerini Deneyin

Akıllı Kurallar ve Bağlantı Özelliklerini Deneyin

CyberGhost VPN'in seçtiğiniz sunuculara nasıl bağlanacağını belirleyen akıllı kurallar ayarlanabilir.

Bunları Settings menüsünün altındaki Smart Rules menüsüne girerek ayarlayabilirsiniz. CyberGhost bağlandığında otomatik olarak başlatılması için tercih ettiğiniz tarayıcıyı (veya başka bir uygulamayı) seçmek için otomatik uygulama başlatmayı etkinleştirin.

Akıllı kurallar CyberGhost'un en son sürümünde revize edilmiştir ve belirli kablosuz ağların nasıl şifreleneceğini (veya olmayacağını) yapılandırmak için Wi-Fi Koruması ayarları sunmaktadır.

Bu arada Exceptions özelliği, hangi uygulamaların şifreleme olmadan bağlanacağını belirlemenize olanak tanır. CyberGhost VPN bağlantısının şifreli ve şifrelenmemiş bağlantıları yönetmek için OpenVPN'e geçeceğini unutmayın.

Bağlantı özellikleri yararlıdır. Reklamları ve izleyicileri, kötü amaçlı web sitelerini engellemenize ve herhangi bir web sitesinin güvenli HTTPS sürümüne bağlanmaya zorlamanıza olanak tanır.

Anonim Olarak Torrent Kullanın

Anonim Olarak Torrent Kullanın

Unutmayın ki torrent, yasadışı indirmenin ötesinde birçok meşru amaç için kullanılan eşlemeye bir dosya paylaşım sistemidir.

(Yasadışı herhangi bir şey için torrent kullanılmasını teşvik etmiyoruz.) 

Uygun sunucuların bir listesinin bulunduğu For Torrenting menüsünü kullanmaya başlayın. İnternet bağlantınızla kullanmak için birini seçin ve torrent istemcinizi başlatın. VPN'iniz bağlandığında torrent uygulamanızı başlatmak için akıllı bir kural yapılandırabileceğinizi unutmayın.

Ayarlarınızı Kontrol Edin

CyberGhost VPN ayrıca ayrıntılı bir Ayarlar ekranına sahiptir. Burada dil seçeneklerini ayarlayabilir veya istemciyi sıfırlayabilirsiniz.

Ayrıca, bir VPN protokolü seçme (varsayılan olarak otomatiktir) ve OpenVPN bağlantıları için UDP yerine TCP kullanma seçeneğini de bulacaksınız. Ayrıca, çevrimiçi anonim kalmak için yararlı olabilecek OpenVPN ile rastgele bağlantı noktaları kullanma seçeneği de vardır.

CyberGhost VPN ile Günlük Kaydı, Sızıntı ve Gecikme

Tüm VPN'ler eşit değildir. Bazıları çeşitli sorunlara karşı hassastır. En yaygın olanları, kayıt politikası ile ilgili sorunlar, DNS sızıntısı sorunu ve bazı VPN'lerin size internete hızlı erişim sağlama konusunda yaşadığı zorluklardır. En iyi VPN'ler tüm bu sorunları çözmeyi başarır.

Biz de CyberGhost incelememizin bu önemli konuları kapsadığından emin olmak istedik.

CyberGhost’un Günlük Kaydı Politikası

CyberGhost sizi müşteri olarak kaybetmek istemez. Bu nedenle, bilgi tabanları katı bir kayıt tutmama politikası rapor ediyor. Yani çevrimiçi etkinliklerinizle ilgili hiçbir kayıt tutulmuyor.

Şirketin merkezi Romanya'da bulunuyor ve herhangi bir bilgiyi kaydetmiyor. CyberGhost’a bugün dava açılsa, kurulduğu günden beri herhangi bir veri kaydetmediği için delil göstereceği hiçbir veriye sahip değil.

CyberGhost ve DNS Sızıntısı

DNS sızıntısı, tüm VPN sağlayıcıları için bir sorundur. Bağlandığınız sunucu sizi tanımlayabiliyorsa, o zaman bir DNS sızıntısı vardır.

CyberGhost'ta, etkin olduğundan emin olmanız gereken DNS Sızıntı Koruması bulunur (bunu Settings > Connections bölümünde bulabilirsiniz). Bu özellik, DNS sızıntısının yanlışlıkla gerçek konumunuzu açığa çıkarmasını önleyecektir.

CyberGhost güvenli midir? Kontrol etmek için iki siteyi denedik. Bunlar dnsleaktest.com ve dnsleak.com. Her iki site de CyberGhost'un DNS sızıntısına karşı korunduğunu belirtiyor.

CyberGhost VPN Hızlı Mı Yoksa Yavaş Mı?

CyberGhost incelememizdeki bir diğer önemli faktör de hızdır. CyberGhost VPN'in hızını kontrol etmek için speedtest.net kullandık.

CyberGhost etkinken, Ping hızı sadece 2 ms daha yavaş çıktı ve indirme hızı yalnızca 2,65 Mbps düştü. Bu hız farkı, CyberGhost'u en iyi VPN'ler arasında tutuyor.