VyprVPN İncelemesi
VyprVPN İncelemesi
VyprVPN, masaüstü ve mobil yaklaşımı ile harika bir VPN hizmetidir. Günlük kaydetmeyişinin dürüst ve açık yaklaşımı, VyprVPN'i seçmenizin ana nedenleri arasında.

Hızla yükselen, gerici hükümet gözetimi ve giderek karmaşıklaşan siber suçluların olduğu bir dünyada, internete bağlanmak için sanal bir özel ağın (VPN) kullanılması son derece mantıklı görünüyor.

Ne yazık ki kullanıcıların büyük çoğunluğunun VPN'in ne olduğu veya onlara nasıl yardımcı olabileceği hakkında hiçbir fikri yok. Kullananların ise VPN sunucularının sahipleri tarafından kaydedilen bilgi miktarı konusunda ciddi endişeleri var.

Vpn.info.tr olarak gizlilik sağlayan çeşitli ücretsiz ve premium VPN çözümlerine baktık. VyprVPN geliştiricileri olan Golden Frog'un web sitelerinde belirttiği gibi, VPN'in gizliliğini herkese getirmeyi amaçlamaktadır:

Bakalım VyprVPN gerçekten ne kadar iyi:

Ücretlendirme

Aylık 14,99 $ ödediğiniz "Pro" paketi iki eşzamanlı bağlantı sunar. Üçüncü bir bağlantı, aylık 19,99 $ "Premier" seçeneği için beş dolar cebinizde kalacak.

VyprVPN'i ücretsiz denemek için, Create Account düğmesine tıklayın, kaydolun ve indirin.

Tüm bu hesap seçenekleri, hesabınızı yönetmek, VyprVPN'i indirmek ve mevcut durumu kontrol etmek için yapılandırılabilir bir masaüstü VPN istemcisi ve web tabanlı bir kontrol paneli ile birlikte gelmektedir.

Çapraz Platform Cihaz Desteği

Çapraz Platform Cihaz Desteği

VPN kapsamının önemli bir yönü, çapraz platform desteğidir. Sonuçta akıllı telefonunuzda aynısı yoksa, Windows veya Mac PC'nizde veya dizüstü bilgisayarınızda VPN korumasına sahip olmanın pek bir anlamı yoktur.

Bu amaçla VyprVPN, iOS ve Android için mobil uygulamalar sunar. Hepsi bundan ibaret değil.

Akıllı TV'ler, Android TV, OpenELEC / Kodi ve Apple TV desteği de dahil olmak üzere VyprVPN'in yönlendirici ve TV uygulamaları da mevcuttur. Yönlendirici desteği, Tomato MIPS / ARM Framework kullanan cihazlar içindir.

Tüm bunlar, hangi cihazların VyprVPN tarafından korunacağına sizin karar verdiğiniz anlamına gelir. İster masaüstü, ister mobil, internet TV veya evinizdeki bağlı başka bir cihaz aracılığıyla olsun, özel internet erişiminizde hiçbir zaman açıklık olması gerekmez.

Bilgisayar İçin VyprVPN Kurulumu

Bilgisayar İçin VyprVPN Kurulumu

Kaydolduktan sonra, masaüstü istemcisini indirip kurmanın zamanı geldi. Kullanımı çok basit - VPN kullanmakta yeniyseniz, denemek için iyi bir uygulama.

Uygulama yüklendiğinde, tüm sunucu konumlarını göstermek için “location pin” düğmesini tıklayın. Bunu yerel bir sunucu bulmak için veya herhangi bir bölge engellemesini aşmanıza yardımcı olacak bir sunucu bulmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, Netflix'in ABD kütüphanesini görüntülemek için kullanışlıdır.

Sunucunuz seçiliyken Connect’e tıklayın. Ardından bağlantınız başlayacaktır.

Seçenekler altında Settings menüsünde daha fazla seçenek bulunabilir. Burada çeşitli kullanışlı ayarlar etkinleştirilebilir. Örneğin, Connection sekmesinde Automatic reconnect (Otomatik yeniden bağlan) ve Connect on Start (Başlangıçta bağlan) seçeneklerini etkinleştirebilirsiniz, ancak en kullanışlı olanı muhtemelen Connect on Untrusted Wi-Fi (Güvenilmeyen Wi-Fi’ye Bağlan). Bu özellik halka açık Wi-Fi tehlikelerinden kaçınmak için idealdir.

Yine önemli bir özellik Protocol sekmesinde bulunabilir. Burada özel geliştirilmiş Chameleon teknolojisi etkinleştirilebilir. Bu özellik VPN trafiğini maskeleyen değiştirilmemiş bir OpenVPN 256-bit protokolü sunar ve böylece bu şekilde tanımlanmasını engeller.

VPN kullanımının hoş karşılanmadığı bir ülkedeyseniz (örneğin Çin), bu çok büyük bir değere sahip olacaktır.

Mobil Cihazlarda VyprVPN

Mobil Cihazlarda VyprVPN

Resimde VyprVPN'in Android sürümünden bazı resimler görülmektedir. Mobil deneyim iOS ile aynıdır.

Tahmin edebileceğiniz gibi mobil sürüm, masaüstü uygulamasının basitleştirilmiş bir sürümüdür, ancak tüm önemli sunucu seçimini ve güvenilmeyen kablosuz ağlara bağlanma becerisini korur. Bununla birlikte en etkileyici olanı, hangi uygulamaların VPN aracılığıyla bağlanacağını değiştirmenize olanak tanıyan bir ekran olan Connection Per App (Uygulama Başına Bağlantı) ayarıdır. Bu ayar çok yararlıdır ve göz ardı edilmemelidir.

"İnternetin Sizi İzlemesine İzin Vermeyin"

Golden Frog web sitesindeki en kapsamlı mesajlardan biri "İnternetin sizi izlemesine izin vermeyin" dir. İnternet servis sağlayıcıların, hükümetlerin, cihaz üreticilerinin, işletim sistemi geliştiricilerinin ve siber suçluların trafiğinizi kesmelerinin veya ziyaret ettiğiniz sayfaları kaydetmelerinin (veya daha kötüsü, donanımınıza girip ne yaptığınızı görmelerinin) mümkün olduğunu hatırlatan ürpertici bir hatırlatma.

Golden Frog, "ücretsiz ve açık bir internet için savaştıklarını" ve "7/24 müşteri hizmetleri, tüm cihazlar için uygulamalar ve geniş bir özellik paketi içeren birinci sınıf, yüksek kaliteli ürünler sunduklarını" belirtiyor.

Bunun ötesinde, son zamanlarda VPN sağlayıcılarını etkileyen bir sorun IPv6 DNS sızıntısıdır. Neyse ki VyprVPN bu kusurla tanınmıyor.

Kayıtlarınız Tutuluyor Mu?

VyprVPN kullanmayı seçerseniz, Golden Frog’un günlük kaydı politikasına karşı ferahlatıcı bir dürüstlük bulacaksınız. Günlüğe neleri kaydettiklerini (işi yürütmek için gereken minimum bilgi miktarını) özetleyerek, aynı zamanda neden günlük tuttuklarını ve anonimliğin aslında nasıl sahte bir vaat olduğunu açıklıyorlar.

Yalnızca aşağıdaki bilgiler günlüğe kaydedilir ve yalnızca 30 gün süreyle saklanır:

  • Müşterinin kaynak IP adresi
  • Size atanan VyprVPN IP adresi
  • Bağlantınız başlangıç ve bitiş süresi
  • Kullanılan toplam bayt

VyprVPN iletişim içeriklerini, web sitesi geçmişinizi, kullandığınız herhangi bir hizmeti, fiziksel konumunuzu veya diğer herhangi bir kişisel kimliğinizi kaydetmiyor. Bunun oldukça iyi olduğunu düşünüyoruz.

Sonuç

Genel olarak, bir VPN kullanırken internet tarama deneyiminizin kalitesi kesintisiz olmalıdır. Sonuçta herhangi bir sorun kaliteli bir özel bağlantı için ödeme yapma amacını bir nevi ortadan kaldırır. Buna rağmen yine de sorunlar olabilir.

Yayın siteleri, özellikle Flash kullanıyorsanız sorun yaratabilir. Ancak bu sorun, sunucuları yeniden bağlayarak, değiştirerek veya Flash'tan kaçınılarak çözülebilir.

Genel olarak, VyprVPN masaüstü ve mobil yaklaşımı ile harika bir VPN hizmetidir.