Windscribe VPN İncelemesi
Windscribe VPN İncelemesi
Windscribe VPN incelememiz, ücretsiz ve profesyonel sürümleri, yayın için nasıl performans gösterdiğini, güvenlik sorunlarını ve çok daha fazlasını kapsıyor.

VPN'e ihtiyacınız var mı? Herhangi bir VPN hizmetine bakıyorsanız, gizlilik sorununa en iyi çözümü üretip üretmediğine bakmalısınız.

Sanal bir özel ağ (VPN), gizliliğinizi korumaya, elektronik gözetime karşı savunmaya ve cihazınızı izinsiz girişlere karşı korumaya yardımcı olabilir. Ancak bu tam bir çözüm değildir. Güvenlik uygulamalarınızı iyileştirme gibi diğer stratejiler (örneğin güçlü parolalar, kişisel veri şifreleme) VPN'lere göre öncelikli olmalıdır.

Yerli kullanıcılar için VPN'ler, açık Wi-Fi ağlarına şifreleme eklemek, IP adresinizi gizlemek ve internet servis sağlayıcılar tarafından izlenmekten ve kısıtlanmadan kaçınmak için idealdir. Bir VPN, Torrent ağından indirme yaparken güvenliği artırmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca, bölge tarafından engellenen akışlı video içeriğini izlemenize ve çevrimiçi oyunlarınıza biraz güvenlik getirmenize olanak tanır.

Bir VPN abonelik hizmeti ne kadar kullanışlı olsa da, büyük ölçüde yerel kullanıcıları hedeflemektedir. Özel VPN sunucuları, siyasi muhalifler ve gazeteciler için ve VPN kullanımının yasadışı ilan edildiği bir ülkedeki herkes için faydalı olabilirken, VPN'in yanında diğer çözümler düşünülmelidir. Buna örnek olarak Signal veya Tor ağı gibi şifrelenmiş mesajlaşma servislerini düşünün.

Windscribe VPN Hakkında Gerçekler

Hizmet aldığınız şirket hakkında biraz bilgi sahibi olmak iyi bir fikirdir. Özellikle VPN sektöründe, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kazanma niyetiyle gece-gündüz çalışan sunucuların çalıştığını gördük. Bu tür VPN’lerin gizliliğe özel bir ilgileri yoktur ve kişisel bilgilerinizi satarak mutlu bir şekilde kazanç sağlarlar. Bunlar kaçınmanız gereken VPN'lerdir.

Windscribe bir Kanada şirketidir, yani ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın Beş Göz İttifakı'nın gözetim yasalarına tabidir. Kısacası, bu ülkeler gözetim verilerini paylaşıyor, bu nedenle Windscribe müşterilerle ilgili bilgileri ifşa etmek için mahkeme celbi çıkarılırsa, beş ülkenin hepsine açık olacak. Teorik olarak, bir kayıt tutmama politikası güdüyorlar. Kayıt tutmama politikası, kimliğinizi koruyan en zayıf zincir bağlantılarından biridir.

Kolay ama güçlü araçlar geliştirmeyi amaçlıyorlar. Kısacası, insanları gözetimden, suçlulardan ve pazarlamacılardan korumak ve ayrıca sansür ve bölge engellerinden kaçınmak için tasarlanmış bir VPN.

Ücretsiz ve Pro Windscribe VPN Özellikleri

Ücretsiz ve Pro Windscribe VPN Özellikleri

Windscribe VPN, iki türe sahiptir: Ücretsiz ve Pro. Tüm önemli şifreleme özellikleri Ücretsiz pakete dahildir, ancak VPN sunucularının seçimi 60 ülkenin yalnızca 10'undaki konumlarla sınırlıdır. Pro sürümü ayrıca sınırsız veri (Ücretsiz paketteki 10 GB'ın aksine), OpenVPN, IKEv2 ve SOCKS5 için bir yapılandırma oluşturucu ve R.O.B.E.R.T. kötü amaçlı yazılım, reklamcılık ve izleyici engelleyiciye sahiptir.

İnternet Kill Switch

Kill switch içeren VPN'ler çevrimiçi gizliliğinizi korumaya yardımcı olur. Prensip basittir: kesilen bir VPN bağlantısı IP adresinizi ortaya çıkaracaktır. Bir kill switch, veriler bir kez daha VPN aracılığıyla yönlendirilene kadar internet bağlantısını engeller.

Windscribe VPN, kill switch’i bir güvenlik duvarı olarak adlandırıyor. Üç ayar (varsayılan otomatik; her zaman açık; ve manuel) bağlantınızı korur. Tercihler menüsünde bulunan bu özellik, bağlantı koptuğunda ve bilgisayar bekleme modundan çıktığında devreye girerek iyi çalışıyor gibi görünüyor.

SOCKS5

Birçok VPN, şifrelenmemiş trafiği bir proxy sunucusu aracılığıyla yönlendiren SOCKS proxy sunucu desteği sunar. Bu nedenle, konumunuz kısmen gizli kalırken, tarama etkinliğiniz üçüncü bir tarafça izlenebilir.

Windscribe VPN, en son SOCKS sürümü olan SOCKS5'i destekler. Bu, coğrafi olarak engellenen içeriğe ve kısıtlanmış malzemeye erişmek için kullanılabilir.

Bölge Engelleme

Coğrafi engellemeden kaçınmak, birçok VPN abonesi için temel bir amaçtır. Netflix gibi hizmetler, farklı ülkelerde farklı video kitaplıkları sunar. VPN, bunlara erişmeye yardımcı olabilir. Örneğin, Türkiye’deki bir izleyici, New York merkezli bir VPN kullanarak Netflix ABD'yi izleyebilir.

Birçok VPN için bu iyi çalışıyor. Ne yazık ki Windscribe VPN, iki sunucu (New York ve Salt Lake City merkezli) aracılığıyla Netflix ABD'ye bağlanamadığını kanıtladı. Denemeler Netflix Hata Kodu: M7111-5059 ile sonuçlandı.

Windscribe VPN, savunmasında akış hizmetlerinin VPN trafiğini engellediğini doğrulayan bir sayfa yayınladı.

OpenVPN Yapılandırması

Açık kaynaklı VPN uygulaması, resmi bir VPN istemcisi olmayan platformlar için popüler bir seçenektir.

OpenVPN desteği mevcuttur ve tercih ettiğiniz Windscribe VPN sunucuları için yapılandırma dosyaları bir Pro hesabı ile web sitesinde oluşturulabilir. Bu daha sonra indirilebilir ve herhangi bir uygun cihazda bir OpenVPN istemcisi ile kullanılabilir. (Mesela DD-WRT çalıştıran bir yönlendirici ile)

Cihaz Kullanılabilirliği

Cihaz Kullanılabilirliği

Windscribe VPN istemcisini Windows (7, 8, 10), Mac (macOS 10.11 ve üstü) ve Linux (Ubuntu, Debian, Fedora, CentOS) üzerine kurabilirsiniz.

Google Chrome, Firefox ve Opera için tarayıcı eklentileri/uzantıları da mevcuttur. Tarayıcı uzantısı (ücretsiz hesaplarla kullanılabilir) TLS 1.2, ECDHE_RSA ile P-256 anahtar değişimi ve AES_128_GCM şifresi kullanarak şifreler.

Ayrıca, reklam engelleme ve izleme önleme araçlarını da içerir, ancak yalnızca internette gezinirken gönderilen verileri şifrelediğini unutmayın. Windscribe VPN tarayıcı uzantısı kullanılırken diğer internet etkinlikleri şifrelenmez, bu nedenle tam şifreleme için masaüstü istemcisini kullanın.

Mobil kullanım için iOS ve Android uygulamaları mevcuttur (BlackBerry uygulaması bile vardır).

Windscribe, Amazon Fire TV, Nvidia Shield ve Kodi sürümleriyle TV'nize yüklenebilir. DD-WRT ve Tomato uyumlu yönlendiriciler için de destek vardır.

İstemci uygulamalarının kullanımı kolaydır, açık menüler ve bulması kolay gelişmiş özellikler. Bu, tüm cihazlarda uygulanan bir tasarım ilkesidir.

Yönlendiricinize bir VPN kurmanın, evinizdeki her cihazın gizliliğini artırmanın en iyi yolu olduğunu unutmayın. Bu akıllı ev donanımı çağında özellikle hayati önem taşır.

Güvenlik ve Gizlilik

Çevrimiçi etkinliğinizin güvenliği ve gizliliği bir VPN seçmek için çok önemlidir. Peki Windscribe VPN sizi çevrimiçinde güvende tutmak için neler sunuyor?

Şifreleme

Muhtemelen bir VPN'in en hayati unsuru olan güvenlik konusunda Windscribe VPN, verilerinizi SHA512 kimlik doğrulamalı AES-256 şifresi ve 4096-bit RSA anahtarı ile VPN sunucusuna ve VPN sunucusundan keser.

Bu, internet deneyiminize yepyeni bir gizlilik boyutu getiren bir özelliktir. Açık Wi-Fi ağları, VPN şifrelemeyle bir güvenlik riski oluşturmaz.

Bununla birlikte, şifrelemenin yalnızca cihazınız ve VPN sunucusu arasında var olduğunu unutmayın. Sunucu ile hedef web sitesi arasındaki bağlantı yalnızca web sitesinin kendi HTTPS bağlantısı ile şifrelenecektir. Örneğin, web sitesinde oturum açtıysanız faaliyetleriniz bu hizmetler tarafından izlenebilir.

Windscribe ayrıca hangi uygulamaların hizmetten kaçınması gerektiğini belirlemenizi sağlayan Bölünmüş Tünelleme özelliğine sahiptir. Bu özellik de VPN bağlantılarını reddeden tüm web siteleri için kullanışlıdır.

DNS Sızıntıları

DNS sızıntılarının VPN şirketleri için büyük bir sorun olduğu gösterilmiştir. VPN kullanıcısının kimliğini gösterme yeteneğine sahip olan DNS sızıntıları, şifreli, özel iletişim için temel bir nedeni ortadan kaldırır.

Windscribe VPN'in DNS sızıntılarını nasıl ele aldığını öğrenmek için, İrlanda'daki bir VPN sunucusuna bağlıyken IPleak.net web aracı kullanarak kontrol ettik. Bu, hizmetin nispeten güvenli olduğunu ortaya çıkardı, ancak IPv6 için hiçbir sonuç elde edilemedi. Yani internet servis sağlayıcı tarafından desteklenmedi.

Windscribe'in R.O.B.E.R.T. Hizmeti İnternetinizi Hızlandırır

R.O.B.E.R.T adında bir sistem de var. Bu sistem beyaz listeyi yönetmenize, reklamları, kötü amaçlı yazılımları, botnet ve C&C sunucularını engellemenize ve ayrıca ağınızdaki cihazlarda ne tür içeriğin görüntüleneceğini yönetmenize olanak tanıyan özelleştirilebilir sunucu tarafı etki alanı ve IP engelleme aracıdır. Kumar, yetişkinlere yönelik materyaller vb. konularını kapsayan engellenmiş listeler de sunar. Bu ek bir hizmettir ve bu nedenle fiyatta hafif bir artış getirir. Ancak kötü amaçlı yazılım seçeneğini belirlemek ücretsizdir.

Windscribe VPN Hız Testleri

Windscribe VPN Hız Testleri

VPN kullanmanın en önemli etkilerinden biri internet bağlantınızın hızıdır. Hiçbir VPN, fiber geniş bant bağlantısının yüksek hızlarını korumaz. Her zaman hızda bir miktar azalma olacaktır.

Peki bu çalışabileceğiniz bir azalma mıdır? Windscribe VPN'nin geniş bant fiber bağlantım (FTTC - Kabine Fiber) üzerindeki etkisini kontrol etmek için Speedtest.net hizmetini kullandık, VPN etkin ve devre dışı iken hızları kontrol ettik. Aynı ülkede bir VPN sunucusu kullandık ve Windscribe VPN'in En İyi Konum özelliğini kullandık.

Testler üç zaman aralığında yapıldı: gündüz, akşamın erken saatleri ve akşam geç saatlerde.

Gündüz: yalnızca iş amaçlı standart internet kullanımı. VPN etkinleştirildiğinde, indirme hızı 25m/s ping ile ortalama 46.53Mbps idi. VPN olmadan hız 48.99Mbps ve 20m/s ping idi.

Akşam erken saatlerde: standart internet kullanımı ve bazı küçük video yayını. Yukarıda gösterildiği gibi, Windscribe VPN kullanarak 36.84Mbps indirme ve 27m/s ping; VPN olmadan 49.09Mbps indirme, 19m/s ping.

Akşam geç saatlerde: TV'ye HD olarak video akışı yapılırken yazılım bilgisayara indiriliyordu (yani aynı bağlantıyı ancak farklı bir cihazı kullanıyordu). Windscribe VPN ile indirme hızı ortalama 35.00Mbps ve 28m/s ping. VPN olmadan 41.80Mbps ve 24m/s ping.