Private Internet Access İncelemesi
Private Internet Access İncelemesi
Private Internet Access itibarı kadar iyi mi? Kullanmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için bu VPN'i test ediyoruz.

Sanal özel ağ (VPN) kullanmak, çevrimiçi gizliliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak pek azı mükemmel olarak çalışır. Kötü bir VPN, etkinlik günlüklerini tutabilir veya hızınızı yavaşlatabilir. Bazıları ise verilerinizi satabilir, DNS sızıntılarını düzeltemeyebilir ve genellikle kötü bir hizmet sunabilir.

Private Internet Access, VPN sağlayıcıları arasında en büyük itibarlardan birine sahiptir. Bu itibarı hak edip etmediğini öğrenmek için uygulamayı indirdik, kayıt olduk ve Private Internet Access’i test ettik.

VPN'e İhtiyacınız Var Mı?

Günümüzde çevrimiçi olmak basit, ancak asla yüzde 100 güvenli ve özel değil. Her fırsatta risklerle karşı karşıyayız. Kimliğiniz çalınabilir veya faaliyetleriniz bilgisayar korsanları ve hatta hükümet tarafından izlenebilir. Belki de kötü amaçlı yazılım veya fidye yazılımı tarafından hedef alınabilir, hatta çevrimiçi hesaplarınıza erişiminizi kaybedebilirsiniz.

Bunların ve diğer risklerin sorun haline gelmesini azaltmanın bir yolu, çevrimiçi alışkanlıklarınızı değiştirmektir. Bu yüzden bir VPN kullanmalısınız.

Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda (veya modeminizde) bir istemci uygulaması aracılığıyla bir VPN kullanmak çevrimiçi etkinliğinizi şifreler. Aylık (veya yıllık) bir abonelikle edindiğiniz şifreleme, gizliliğinizi önemli ölçüde artırabilir.

Ayrıca, bölge sansürünün veya bölge engellemenin üstesinden gelmek ve açık Wi-Fi ağlarında güvenliğinizi artırmak için bir VPN kullanabilirsiniz. Neden bir VPN'e ihtiyacınız olduğuna dair kılavuzumuz bunu daha ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Private Internet Access Kaç Para?

Özel İnternet Erişimi (kısaca PIA) 30 ülkede 3.301'den fazla sunucuya erişim sunar. 12 ay için 39,95 $ ödediğinizde size ayda 3,33 $'a mal olacak. Bu paket 119,40 $ 'lık normal fiyata göre yüzde 67'lik bir indirim sağlamakta ve bu da dikkate almaya değer.

12 aylık bir VPN aboneliği için ödeme yapacak bütçeniz yoksa, aylık 9,95 dolarlık seçeneği düşünebilirsiniz. Private Internet Access ayrıca altı ayda bir 35,95 dolar ödemenize olanak tanır (normal 59,70 dolarlık paketten yüzde 40 indirimli). Bu ayda 5,99 dolara çıkıyor.

Private Internet Access aboneliği, yaklaşık olarak rakipleriyle aynı şekilde fiyata sahip. Peki bu VPN'i neden kullanmalısınız? Ve belki daha da önemlisi, Private Internet Access’e neden güvenmelisiniz?

Tüm Cihazlar İçin Çapraz Platform VPN

Tüm Cihazlar İçin Çapraz Platform VPN

Private Internet Access, çoğu cihazda şifreli özel gezinme sunar. Aşağıdakiler için bir uygulama indirebilirsiniz:

 • Windows 10 (32 bit ve 64 bit sürümler)
 • Mac OS işletim sistemi
 • Linux
 • Android
 • iPhone/iPad

Ayrıca VPN, Chrome, Firefox ve Opera tarayıcıları için uzantılar sağlar. Bunların yanı sıra OpenVPN ve DD-WRT, Tomato ve PfSense bellenimini çalıştıran yönlendiriciler için destek vardır. Yönlendiricinizde bireysel cihazlar yerine bir VPN çalıştırmak, sunucuları değiştirirken çok fazla karmaşa yaratır.

Ancak bu, sunucuları tek bir hesaptan 10 bağlantıyı idare edebildiğinden gerekli değildir. Bu çoğu aile için yeterli olacaktır.

PIA Güvenebileceğiniz Bir VPN Midir?

Seçtiğiniz VPN'e güvenebileceğinizi hissetmek çok önemlidir. Güven olmadan, aylık abonelik ödemenin bir anlamı yoktur. VPN esasen güven satıyor. Bunun için iki temel kavramın yerine getirilmesini beklemelisiniz: şifreleme ve gizlilik.

Private Internet Access, CyberGhost VPN şirketini de işleten, Kape Technologies'e ait ABD merkezli bir şirkettir.

PIA'nın konumu, Beş Göz ittifakının yetkisi altındadır. Bu ittifak kısaca ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda arasında istihbarat konusunda iş birliği yapmak için var olan çok taraflı bir anlaşmadır.

Yani Private Internet Access yasal olarak çevrimiçi faaliyetlerle ilgili tüm bilgileri yayınlamaya mecbur olabilir. Hesaplar, belirli bir zaman veya tarih aralığındaki faaliyetler, ziyaret edilen siteler ve diğer her şey buna dahildir. Ancak Private internet Access, internet sitesinde trafik kaydı tutmadığını beyan ediyor.

PIA, kontrol edebileceğiniz bir gizlilik raporu sayfası bulundurur. Bu raporda PIA tarafından hükümetlerden alınan mahkeme emirleri, mahkeme celplerini ve emirleri listelenir. Bu raporlar 2018'in ortalarına kadar uzanmaktadır.

Private Internet Access Özellikleri

PIA'ya abone olmak, size sadece dünya çapında çok sayıda uygulama ve VPN sunucusuna erişim sağlamakla kalmaz. Hizmete birkaç temel VPN özelliği dahil edilmiştir.

Örneğin IP gizleme özelliğiyle gerçek IP adresinizi gizler. Bu gizlilik, tüm çevrimiçi işlemleri güvence altına alan şifreleme (AES-256) ile artırılır. Belirtildiği gibi, PIA tarafından hiçbir trafik kaydı tutulmazken, kötü niyetli bağlantıları önlemek için bir VPN güvenlik duvarı da dahil edilmiştir.

PIA'yı kullanırken herhangi bir siteye giriş yapmadığınız sürece kimlik korumasını etkinleştirilecektir. Bu VPN'i ayrıca, hükümet veya yerel politika tarafından size kapatılmış olabilecek web sitelerinin engelini kaldırmak için de kullanabilirsiniz.

Private Internet Access, BitTorrent kullanmak için ideal olan eşler arası ağı destekler. Tüm BitTorrent kullanımlarının yasa dışı olmadığını unutmayın. PIA ayrıca reklamların, izleyicilerin ve kötü amaçlı yazılımların cihazınıza ulaşmasını engeller ve sınırsız bant genişliği sunar. Bu nedenle onu istediğiniz kadar kullanabilir ve neredeyse her şeyi indirebilirsiniz.

Çoğu VPN'de olduğu gibi, PIA çeşitli protokoller sunar: OpenVPN, IPSEC / L2TP, PPTP ve SOCKS5 proxy. Çoğu durumda bu ayarları değiştirmenize gerek yoktur.

Private Internet Access ile Çevrimiçi Olun

Private Internet Access uygulamasını veya uzantıyı indirerek, giriş bilgilerinizi girerek ve bağlanarak kullanabilirsiniz. Şimdi VPN'in üç platformda inceleyeceğiz. Bunlar masaüstü bilgisayar, masaüstü tarayıcı ve bir mobil cihaz platformları olacak.

Windows Platformu

Windows Platformu

Masaüstü için PIA uygulaması, kurulumdan sonra oturum açmanızı gerektirir. Bölgenizdeki en hızlı VPN sunucusu olarak ping süresine dayalı otomatik seçimi vurgular.

Bağlanmak için bir sunucu seçebilirsiniz.

Uygulama ayrıca ağ tercihlerini yönetmek, uygulamanın görünümünü değiştirmek ve bağlantı/proxy tercihleri dahil olmak üzere birçok ayar sağlar.

Tarayıcı Uzantısı

Tarayıcı Uzantısı

Yalnızca tarayıcınızı güvenli hale getirmeyi tercih ediyorsanız, PIA'yı Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera'ya eklemek kolaydır. Her tarayıcının ilgili kitaplığında bulunan bir Private Internet Access uzantısı vardır.

Bu uzantıda aynı hızlı bağlantı araçlarıyla ana masaüstü uygulamasının inceltilmiş bir sürümünü mevcuttur. Bununla birlikte, izleme koruması ve hem mikrofon hem de kamera engelleme dahil olmak üzere gizlilik ve güvenlik ayarlarını da bulacaksınız.

Mobil Platform

Mobil Platform

Android'de Private Internet Access test ettik. Masaüstü sürümünden daha akıcı bir uygulama, yine varsayılan olarak otomatik sunucu seçimine döner. Hızlı ayarlara sağ üst köşeden bir sunucu seçmek, kill switch’i etkinleştirmek, hizmeti ertelemek ve kullanımı izlemek için erişilebilir.

Daha ayrıntılı ayarlar sol üstte mevcuttur. Şifreleme ayarları, tercihler, kill switch, bağlantı noktası ve bağlantı noktası yönlendirme ve hatta uygulama ayarlarını burada bulabilirsiniz.

Örneğin, VPN korumasını atlatmak için bir veya iki uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bazı akış hizmetleri VPN'leri aktif olarak engeller, bu nedenle bu uygulamalarda VPN kullanımını askıya alarak bu engeli atlamak yararlıdır.

Private Internet Access Bağlantınızı Yavaşlatır Mı?

Private Internet Access Bağlantınızı Yavaşlatır Mı?

Bir VPN'e bağlanmak kesinlikle bağlantınızın hızını etkileyecektir. Çoğu durumda bu önemsiz olacaktır, ancak zayıf VPN'lerde yavaşlama önemli olacaktır.

Dünyanın diğer tarafındaki bir VPN'e bağlanmanın, kendi bölgenizdekinden doğal olarak daha yavaş olacağını belirtmekte fayda var. Böyle bir seçim gerekli olsa da, hızı değerlendirirken bu mesafeyi hesaba katın.

Private Internet Access’i iki sunucu ile test ettik. Testi öncelikle Speedtest.net kullanarak VPN bağlantısı olmadan ölçtük.

 • Download: 42.47Mbps
 • Upload: 10.64Mbps
 • Ping: 14ms

Yaklaşık 40km uzaklıktaki bir sunucuya bağlanarak aşağıdaki sonuçları sağladık:

 • Download: 42.06Mbps
 • Upload: 10.29Mbps
 • Ping: 15ms

Bir de yaklaşık 5000km uzakta bir sunucuya bağlantıyla sonuçlar şu şekilde:

 • Download: 40.90Mbps
 • Upload: 9.97Mbps
 • Ping: 84ms

Private Internet Access: Harika Seçeneklere Sahip Uygun Fiyatlı Bir VPN

Bu noktada, VPN seçiminiz olarak PIA'ya güvenip güvenmeyeceğiniz konusunda bir fikriniz olmuş olmalı. Özelliklerle dolu ve zengin bir platformu destekliyor. Ve gördüğümüz gibi, PIA kesinlikle hızlı ve uygulamanın kullanımı basit.

Ancak, dikkate alınması gereken akış sırasında coğrafi engellemenin başarıyla üstesinden gelinmesi sorunu vardır. Gerçek mahremiyet konusunda endişeleriniz varsa, PIA'nın ABD'deki ikametgahı da bir sorun olabilir. Bununla birlikte, Private Internet Access hızlıdır, esnektir, OpenVPN ile özel aygıt yazılımını destekler ve eşler arası etkinlik için gizlilik sağlar.