TunnelBear VPN İncelemesi
TunnelBear VPN İncelemesi
TunnelBear, VPN pazarında gizlilik ve basitlik arasında bir seçim yapmak yerine her ikisini sunuyor. Ayda 9.99 $'a kadar değişen fiyatlandırma seçenekleri ile piyasadaki en uygun fiyatlı hizmetlerden birisi olmayı başarıyor.

VPN'lere birçok nedenden dolayı ilgi duyabilirsiniz. Sayısız VPN hizmeti, size hizmet vermek için yarışıyor. Bu kadar çok VPN hizmetinin arasından hangisini seçmelisiniz?

Güçlü bir hizmet veren VPN sağlayıcısı olan Kanada’lı TunnelBear’i inceleyeceğiz. VPN'i basitleştirmeyi ve herkes için yararlı hale getirmeyi amaçlamaktadır. Çevrimiçi gizliliğinizi koruma taahhüdü, kendisini harika bir VPN sağlayıcısı yapar. TunnelBear'ı adım adım incelemeye başlayalım.

Kolay Kurulum

Kolay Kurulum

TunnelBear, olağanüstü basitliği ile tüm karmaşık VPN kurulumunu ortadan kaldırıyor.

Kurulum düzenli ve iyi düşünülmüş. İşinizi zorlaştıran ve karmaşık bir terminoloji kullanmaz. TunnelBear’ın ayı maskotu, kurulum sırasında sizi güldürebilecek bir animasyona sahip. Bu da aslında şirketin deneyimi dost canlısı, davetkar ve basit hale getirmeye ne kadar önem verdiğini güçlendiriyor.

Minimalist, kullanımı kolay, estetiğe uygun olan uygulama yüklendikten sonra başka bir kurulum gerekmeden kullanıma hazırdır. Desteklenen 20 ülkeden birinden bir sunucu seçtikten sonra kullanmaya hazırsınız. En iyi performans gösteren sunucuyu seçen otomatik bağlantı özelliğini de kullanabilirsiniz.

TunnelBear sunucularına sahip, desteklenen ülkelerden sadece birkaçı:

  • Birleşik Krallık
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Kanada
  • Almanya
  • Fransa
  • İsviçre

Ayarlara girmek istediğinizde karşınıza sadece birkaç seçenek çıkıyor. Daha deneyimli kullanıcılar için, bu özelleştirme eksikliği hayal kırıklığı yaratabilir. Her şeye rağmen karşılaşacağınız herhangi bir VPN sağlayıcısından daha kolay bir deneyim sunmaktadır.

Ücretlendirme ve Ödeme

Ücretlendirme ve Ödeme

TunnelBear üç plan sunar; Little, Giant ve Grizzly. Little, aylık 500MB veri içeren ücretsiz bir plandır. Giant, ayda 9,99 dolar tutarında sınırsız veri sunarken, Grizzly 59,88 dolar ödeme karşılığında bir yıl boyunca sınırsız veri sunar. Grizzly, aylık 4,99 dolar tutarında eşdeğer bir maliyetle çalışan en iyi değer planıdır.

TunnelBear, kredi kartı yoluyla veya Bitcoin kullanarak anonim ödeme sunar. Bu da onun güvenilir, gizlilik odaklı bir VPN olarak güvenilirliğini kanıtlamaktadır.

Hız ve Performans

VPN seçerken hız en önemli faktörlerden biridir. Hizmet, bağlantınızı önemli ölçüde yavaşlatırsa ya onu kullanmazsınız ya da performans ve akış yeteneğini kaybedersiniz. Neyse ki, TunnelBear herhangi bir büyük yavaşlamaya veya performans sorununa neden olmaz. Test sırasında, coğrafi olarak uzak sunuculara bağlanırken bile hız açısından yalnızca ufak etkiler yaşanıyor.

Hız testleri harika sonuçlandı. TunnelBear bağlantısı bizi herhangi bir şekilde yavaşlatmadı.

Coğrafi Aldatma Testi

Coğrafi Aldatma Testi

Bir VPN için en popüler nedenlerden biri, yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilen içeriğe erişmektir. Türkiye’den bir Birleşik Krallık sunucusuna bağlanarak, yalnızca Birleşik Krallık'ta ikamet edenlerle sınırlı olan BBC iPlayer gibi hizmetlere erişebilirsiniz. Tatildeyken bir ABD sunucusuna bağlanmak, Pandora veya Hulu'ya da erişebileceğiniz anlamına gelir.

TunnelBear’ın bölgesel sunucuları, coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin kilidini sorunsuz bir şekilde açabilir. Biz Türkiye’de bulunduğumuz için bunu bir ABD sunucusuna bağlanarak ve yalnızca ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda'da kullanılabilen müzik akışı hizmeti Pandora'ya erişerek test ettik. Netflix hariç diğer hizmetler de sorunsuz çalıştı.

Yine de bu TunnelBear'ın hatası değil. Netflix, 2016 yılında hak sahiplerinden gelen şikayetlerden sonra VPN kullanımını önemli ölçüde kısıtlamaya başladı. Sonuç olarak, gerçekten Netflix'ten içerik yayınlayabilen çok az VPN var.

Gizlilik, Güvenlik ve Günlükler

Coğrafi olarak engellenen içeriğe erişim, bir VPN seçerken önemli bir husustur, ancak güvenlik ve gizlilik bir numaralı odak noktası olmalıdır. Sadeliğin yanı sıra, TunnelBear’in en büyük iddiası gizliliktir.

Gizlilik

Gizlilik

Bazı şirketlerin aksine, TunnelBear’ın Gizlilik Politikası basit, kısa ve nettir. Her şey hukuki jargon yerine sade bir İngilizce ile açıklanmıştır. Şirket kullanım günlüklerini toplamaz ve hatta şunu belirtir:

"TunnelBear, hizmete bağlandıklarında IP adreslerinden gelen kullanıcıları saklamaz ve bu nedenle sunucularımıza IP adresleri sağlandığında kullanıcıları tanımlayamaz."

Sakladığı kişisel veriler, toplama gerekçesiyle birlikte çok açık bir şekilde belirtilmiştir. TunnelBear, performans ve veri toplama arasındaki uzlaşmanın gerçekleştiği örnekler sunmaktadır. Kredi kartı işlemleri ile oluşturulan veriler, dolandırıcılığı önlemek için minimumda tutulur. Kart bilgilerinizi vermek sizi biraz rahatsız ediyorsa, Bitcoin kullanarak anonim ödeme yapma seçeneği vardır.

Güvenlik

Güvenlik

Gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için TunnelBear, geçiş halindeki tüm verileriniz için AES-256 şifreleme kullanır. Şirket, diğer şifreleme ve veri doğrulama bileşenlerinin ayrıntılı bir dökümünü bile sağlar. Hiç kimse verilerinize erişemediğinden saldırılara karşı korunursunuz.

Temel korumalara ek olarak, uygulamada bazı isteğe bağlı özellikler mevcuttur:

VigilantBear hizmeti, TunnelBear’a yeniden bağlanırken tüm trafiği engellemenize olanak tanır. Bağlanırken gizliliğinizden ve güvenliğinizden ödün vermenizi önleyen bir kill switch olarak çalışır.

GhostBear hizmeti, internet servis sağlayıcılar veya hükümetler tarafından engellenmesini veya kısıtlanmasını önlemek için şifrelenmiş verilerinizin normal veriler gibi görünmesini sağlar.

Torrent Hizmeti Sağlar Mı?

Dosya paylaşımı gözden düşmeye başlasa da, torrent desteği VPN ararken çoğu kişi için hala bir kriter. Eğer siz de bu kriteri arıyorsanız, TunnelBear sizin için en iyi seçenek olmayabilir. Web sitesinde bu konuyla ilgili şu açıklama mevcut:

"BitTorrent'in tamamen yasal amaçlarla kullanılabileceğini bilsek de, içerik sağlayıcılardan gelen çok sayıda şikayet nedeniyle, TunnelBear, BitTorrent bağlantı noktalarını devre dışı bırakmak için talihsiz bir konuma getirildi. Felsefi olarak herhangi bir şeyi engellemekten hoşlanmasak da, bu seçeneği kullanıcılarımız hakkında bilgi toplamaya zorlanmak yerine tercih ediyoruz."

Bu karar herkesi memnun etmese de, şirketin kullanıcı gizliliğine olan bağlılığını vurgulamaktadır. TunnelBear, veri toplamak yerine torrentleri engellemeyi seçerek, kullanıcıları ilk sıraya koyduğuna dair net bir tutum sergiliyor. Bu da gizlilik odaklı bir VPN ararken önemli bir özellik haline geliyor.

DNS Sızıntısı Testi

DNS Sızıntısı Testi

Bir VPN kullanmak tek noktadan gizlilik çözümü olarak görülür, ancak bazı sağlayıcılar DNS sızıntısından muzdariptir. Web siteleri ve internet servis sağlayıcınız halihazırda gerçek IP adresinizi görebilir. Neyse ki bu TunnelBear için bir problem değil. Dnsleak.com ve dnsleaktest.com web sitelerini kullanarak yapılan testler, TunnelBear aktifken DNS sızıntısı olmadığını gösteriyor.

Sonuç

Elbette TunnelBear, manuel kurulum veya Linux cihazları için bir seçenek sunmuyor, ancak bunun nedeni TunnelBear'ın gerçekten deneyimli kullanıcılara uygun değil, herkese uygun olmasından kaynaklanıyor. Hedefleri basitlik ve bunu başarıyorlar.

VPN'ler, gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için önemlidir. Ancak karmaşıklık, insanların düzenli olarak VPN kullanmasının önündeki büyük bir engeldir. TunnelBear'ın yaklaşımı, acemi bir kullanıcıdan deneyimli bir kullanıcıya kadar herkese hitap etmektir. Bu tutumuyla dünyanın her yerindeki kullanıcılara kolay, uygun fiyatlı gizlilik ve gönül rahatlığı sağlamaktadır.